Kvůli zdravotním obtížím spojeným s velmi vysokým věkem se Jessi již nedovedla postavit. Vleklé zdravotní obtíže vedly rovněž k úhynu samce želvy obrovské Jedničky. Se svými odhadovanými přibližně 60 lety patřil mezi vůbec nejstarší obyvatele safari parku a zároveň byl mezi zvířaty, která do safari parku přišla v éře Josefa Vágnera.

Projekt záchrany severních bílých nosorožců, který na několik měsíců přerušila pandemie covidu-19, pokračuje v Keni.
Vědci vytvořili další dvě embrya ohrožených nosorožců

"Je nám líto každého zvířete, o něž přijdeme. V případě Jessi ovšem musíme připomenout, že šlo o zcela neobyčejnou samici, jejíž přínos pro dvorský safari park je obrovský. Bez nadsázky se dá mluvit také o její zásadní úloze v záchraně nosorožců černých přímo v Africe," připomněl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.

"Díky svým rodičům a potomkům vlastně tvořila pomyslný oblouk mezi zvířaty odchycenými v Africe a zvířaty, která se nám podařilo vrátit zpátky a která se v Africe už dokonce rozmnožují. Jessi tak byla i jakýmsi symbolickým spojníkem mezi historií a současností našeho safari parku," uvedl Rabas.

Safari Park Dvůr Králové navštívilo v roce 2020 celkem 450 722 lidí.
FOTO: Safari park loni navštívilo 450 tisíc lidí, letos oslaví pětasedmdesátiny

Matkou Jessi byla samice Jimmi, která byla do Dvora Králové na začátku 70. let přivezena přímo z odchytu v Africe nedaleko keňského národního parku Tsavo. Jessiným prvním mládětem se stal v roce 1991 sameček Jacob a následovalo pět dalších zdravých mláďat. V roce 2012 Jessi bohužel porodila svého sedmého potomka mrtvého a po těžkém porodu měla zdravotní problémy. Dokázala se však vzchopit a na začátku roku 2015 přivedla na svět své osmé mládě, zdravého samečka.

Slonice v Safari Parku Dvůr Králové si pochutnávají na neprodaných vánočních stromcích.
FOTO: Slonice sluply vánoční stromky. Radši ale mají vrby a ovocné větve

Jessi tak má velkou zásluhu na světovém věhlasu Dvora Králové. Ten je i díky ní světově nejúspěšnějším chovatelem nosorožců černých (jinak též dvourohých) mimo Afriku. V posledních letech mohl safari park kromě posilování populace v lidské péči pokročit díky štědrosti sponzorů i k návratu nosorožců do volné přírody. Tam se vrátila i některá z mláďat Jessi. Patří k nim samec Jamie, který se již v Tanzánii stal otcem sedmi mláďat. Čtyři má s další dvorskou samicí, Deborou, tři se samicemi dovezenými do Tanzánie ze zoo ve Velké Británii.

Mládě jedovaté zmije Nitscheiovy, které se narodilo v Safari Parku Dvůr Králové.
Dvorský safari park rozmnožil jako první v Česku a na Slovensku jedovaté zmije

Do Afriky přesídlila i dcera Jessi, Jasmína. Ta ovšem uhynula koncem minulého roku, když podlehla zraněním, která utržila v potyčce se slonem. Příčinu smrti určil podle ran na těle veterinář a potvrdilo ji i další ohledání místa. Bohužel jde o nehodu, které se nedá v divokém prostředí předejít a podobné případy jsou známy i z dalších afrických zemí.

Slavný ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Josef Vágner.
Zakladatel safari Josef Vágner byl nadšený lesník, vzor měl v hajném ze Ždírnice

V důsledku vleklých zdravotních obtíží uhynul také samec želvy obrovské Jednička. Se svými odhadovanými přibližně 60 lety patřil mezi vůbec nejstarší obyvatele safari parku a zároveň byl mezi zvířaty, která do safari parku rovněž přišla v éře Josefa Vágnera.