Závodníci podpořili záchranu kriticky ohrožených antilop bongů horských. Akce přinesla výtěžek zhruba čtvrt milionu korun. „Prostředky využijeme na podporu Mount Kenya Wildlife Conservancy, která na svazích nejvyšší hory Keni provozuje zařízení složené z několika obor a obůrek s cílem postupně bonga vypouštět do pralesů tamějšího národního parku,“ upřesnil vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal.

V chovu těchto nádherných zvířat je dvorský safari park světovou špičkou. Když bongové dorazili v roce 1974 poprvé do Dvora Králové díky transportu Josefa Vágnera, byla to zoologická senzace.

Dodnes se ve Dvoře narodilo neuvěřitelných 105 bongů. Nyní se ale safari park více zaměří i na ochranu posledních zbývajících bongů horských v lesích Keni. Posilování zbytků přírodní populace je klíčové. Podle nejnovějších sčítání klesly počty posledních zbývajících divokých bongů na 96 kusů.

Na sobotní Safariběh ve Dvoře Králové nad Labem vyrazilo devět stovek účastníků.
FOTO: Na Safariběh vyrazil i Haďák ze seriálu ZOO, výtěžek jde na zebry v Ugandě

Hlavní závod Safariběhu na 10 km vyhrál stejně jako v loňském roce Radek Hübl z RunSport Teamu v čase 37:49 min., druhý doběhl s odstupem 1:22 min. Jiři Čivrný z SK Nové Město nad Metují. Mezi ženami obhájila prvenství Táňa Metelková z Běžeckého klubu Náchod v čase 46:04 min., o 19 sekund před Nikolou Baumovou ze Dvora Králové nad Labem. Na poloviční trati vyhráli Filip Bulušek (Wild Grizzly) v čase 19:42 min. a Tereza Baumová ze Dvora Králové nad Labem v čase 21:56. Safariběhu se zúčastnilo i 253 dětí, pro které byla připravena dvoukilometrová trať, a mohly si užít závody v areálu zoologické zahrady.

Hvězdy televizního seriálu ZOO zahájily letní sezonu v Safari Parku Dvůr Králové, Eva Burešová měla koncert.
Sid, Viky, Haďák, Albert, starosta. Na hvězdy seriálu se vrhli lovci autogramů

„Chov bongů horských je rodinným stříbrem safari parku. Byli jsme první v zemi, kdo před takřka 50 lety bonga rozmnožil a postupně jsme vystoupali na pozici světové špičky. Nyní je čas tato kriticky ohrožená zvířata intenzivněji podporovat přímo v Africe,“ uvedl vedoucí mezinárodních projektů safari parku Jan Stejskal.

V zoologických zahradách je v současnosti populace bongů mnohem početnější než ve volné přírodě a z hlediska přežití druhu tak hraje zásadní roli. Dnes chová bongy necelá padesátka evropských zoo, v divočině jich však ubylo alarmujícím způsobem a bez intenzivní pomoci nejsou vyhlídky na přežití dobré. „Celý výtěžek využijeme na to, aby se situace divokých bongů zlepšila a nebyli poslední,“ zdůraznil Jan Stejskal.

Malý samec nosorožce dvourohého Magashi se narodil v Safari Parku Dvůr Králové 4. března.
FOTO: Miminko nosorožce? Týden po narození je to pořádný cvalík

Bongo horský.Bongo horský.Zdroj: Simona Jiřičková/Safari Park Dvůr Králové

BONGO HORSKÝ

Bongo horský žije, jak jeho druhové jméno napovídá, ve vyšších nadmořských výškách. Jeho je několik málo míst v lesích Keni. Podle IUCN v divočině zbývá 96 dospělých zvířat a populace dál klesá. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Je to jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců - tedy tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě.

Safari Park Dvůr Králové chová právě tento poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a národního parku Aberdare a je kriticky ohrožený. Chov bonga horského v lidské péči má obrovský ochranářský význam. V safari parku začal už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře Králové přišlo zatím na svět úctyhodných 105.