Návrhy do klání o jméno samečka volavky rusohlavé, kterou v lednu zoologická zahrada vyhlásila společně s Českým rozhlasem Hradec Králové, mohli soutěžící zasílat do 12. února.

„Celkem přišlo šedesát zajímavých návrhů, z nichž většina souvisela s dobrodružným putováním volavky. Sameček, který loni v srpnu neplánovaně opustil zoo, byl po dlouhém a nebezpečném cestování po Česku odchycen a v prosinci dovezen zpět,“ připomněla ptákovu anabázi mluvčí zahrady Jana Myslivečková. Mezi návrhy tak byla například jména: Tulák, Ulétavka, Uprchlík, Zdrhlavík, Marko, Edmond, Mirákl a další.

Jako první dostal jména k posouzení zoolog Úseku ptáků a lidoopů, Michal Podhrazsky. Společně s ošetřovateli úseku byl proveden užší výběr, do kterého se dostala jména jako Coural nebo Olo (odvážný letec). „Vedení zoo a vedení Českého Rozhlasu Hradec Králové z výběru však nejvíce oslovilo jméno Frnklík, které volavka už oficiálně dostala. Vítězkou soutěže se tak stala paní učitelka Zdenka Pučová ze žlutého oddělení ZŠ a MŠ Na Beránku z Prahy,“ upozornila Jana Myslivečková.

Zdenku Pučovou a její kolegyni, učitelku Marcelu Lazurkovou příběh uprchlé volavky zaujal na tolik, že jej přečetly dětem v družině, všichni si si o samečkovi povídali a nakonec navrhovali jména.

„Z výhry mají velkou radost a na encyklopedii Příroda, kterou do soutěže jako hlavní cenu věnoval Knižní klub, a další dárky, se už obě oddělení (žluté i modré) školní družiny ze ZŠ a MŠ Na Beránku v Praze moc těší. Pokud to bude možné, zkusí si naplánovat výlet do Zoo Dvůr Králové a přijet se na tu téměř svou volavku podívat,“ dodala mluvčí zoo.