Němečtí odborníci na obrazovce objevili nádor na děloze a cysty na jednom vaječníku. Druhý vaječník je, naštěstí, zdravý. Nabire se sice sama matkou stát nemůže, ale mohla by být dárkyní vajíček pro budoucí případné mimoděložní oplodnění.

S berlínským institutem, který provádí ultrazvuková vyšetření velkých zvířat po celém světě spolupracuje dvorská zahrada mnoho let. „Před několika lety objevili u jedné ze čtyř samic vzácných nosorožců tuponosých severních cysty na vaječníku. V souvislosti s připravovaným přesunem poslední chovuschopné skupiny těchto nejvzácnějších savců světa zpět do Afriky bylo nutné ověřit zdravotní stav samice Nabire a rozhodnout, zda má smysl uvažovat i o jejím transportu,“ vysvětlil zoolog Martin Smrček.

Výsledky ukazují, že transport Nabire by byl zbytečný, protože sama již mladé odchovat nemůže a nelze jí pomoci ani operačním zákrokem. Vyšetření Nabire proběhlo při částečné narkóze, takže samice po celou dobu zákroku stála. Pracovníci zoo situaci využili k tomu, aby nosorožci zkrátili dlouhý roh, který se ohýbal dolů před hlavu a mohl by do budoucna bránit přijímání potravy.

Zatímco v minulosti by se díky zdravotním problémům stalo z Nabire „pouze“ výstavní zvíře, nyní je situace jiná. „Moderní technologie dnes umožňují, podobně jako u lidí, odebrat z vaječníku vajíčko, oplodnit ho mimo tělo samice a umístit případně do těla náhradní matky, která mládě odnosí. Náhradní matkou by se mohla stát například samice příbuzných nosorožců tuponosých jižních, které se dnes v přírodě poměrně dobře rozmnožují a jejichž početnost se pomalu zvyšuje,“ vysvětlil Smrček.

A to by mohlo být velkou nadějí pro záchranu tohoto druhu. Poslední mládě se v zajetí narodilo před devíti lety, právě ve Dvoře Králové. Od té doby se chov nedaří. Proto mezinárodní tým doporučil zbývající nosorožce tuponosé severní ze zajetí přemístit do Afriky. Doufají, že tady se podaří je rozmnožit přirozenou cestou. V zajetí je ale chová pouze dvorská zoo a americké San Diego.

Přitom tento druh nosorožce býval ještě před padesáti lety poměrně početný. V 70. letech ale počty dramaticky poklesly vinou nelegálního odstřelu na pouhých 15 jedinců. Poslední 4 nosorožci byli v Národním parku Garamba pozorováni v roce 2007. Podle odborníků v přírodě již pravděpodobně vyhynuli, poslední nadějí jsou neověřené informace o pozorování několika jedinců na jihu Súdánu.