Pořadatelé dopředu slibovali, že pro snowboardcrossovou královnu mají připravené jedno velké překvapení. A vybrali dar, který medailistce vehnal slzy do očí – předali ji jezdeckého koně.

„Za tenhle dárek ta medaile rozhodně stála. Je to dar nad zlato," soukala ze sebe Eva Samková. Bylo na ní vidět dojetí a radost zároveň. „Poprvé v životě jsem u něčeho takhle brečela. Koně jsem si přála od malička a teď se mi to splnilo. Medaili jsem si nikdy nepřála, ale koně jo," povídala Samková.

Patnácti stům nadšených fanoušků během slavnostního odpoledne rozdala nespočet podpisů a do fotoaparátů vykouzlila několik typických grimas. Vrchlabský Dixieland zahrál jen pro ni speciální píseň. V ní mimo jiné zaznělo, že Eva Samková, vždycky zlatou má.

„Co bych poradila sportovcům? Hlavně, aby je to bavilo. To je můj základ úspěchu. Bez toho by to nešlo. A pokud to nebaví, musí člověk dělat něco jiného, čím bude prospěšný sobě a světu," prohlásila Samková.
„První, co mi blesklo hlavou, bylo obrovské štěstí pro Evu. Jsem rád, že následně se mluvilo o Vrchlabí jako o krásném a malebném městě v horách, což jistě potěšilo všechny naše občany," vzpomněl na chvíle zlatého opojení vrchlabský starosta Jan Sobotka.

Samková byla ve středu doslova zavalena dary, obdržela i snowboardové prkno s ručně malovanými obrázky připomínajícími olympiádu v Soči. Zlaté medailistce včera dělali garde další slavní vrchlabští rodáci a členové české výpravy v Soči – biatlonista Michal Krčmář a běžkyně na lyžích Karolína Grohová. Rychlobruslařka Karolína Erbanová nakonec na oslavy nedorazila, na pódiu ji zastoupila maminka. I ostatní olympionici dostali dary – od lyží až po květiny.

Ve čtvrtek se slavnostní kulisy přesunou do Letohradu, kde je od 16 hodin na Václavském náměstí na programu přivítání biatlonisty Ondřeje Moravce, trojnásobného olympijského medailisty.

(jp, šp, jt)