Každý, kdo v závěru týdne zvolil pro svou relaxaci kolo a zakotvil v západních Krkonoších, podrobil se pozorným očím Šárky Strachové (Záhrobské).

Úspěšná reprezentantka v alpském lyžování se stala tváří preventivní akce Na kole s přilbou. Projekt podporuje řada osobností ze světa kultury a sportu a řada partnerů z veřejného i soukromého sektoru. Šárka Strachová sledovala příznivce cyklistiky v Harrachově u lanovky na Čertovu horu.

„Vzhledem k tomu, že na kole trávím hodně času a potkávám hodně cyklistů, tak mě vždy překvapí a téměř až vyděsí, že dost z nich potkávám bez helem," prohlásila slavná reprezentantka. „Jsem velmi ráda, že projekt Na kole jen s přilbou tady je a že jsem se mohla připojit. Myslím si totiž, že jezdit na kole s přilbou je naprostá samozřejmost nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pokud sedáme na kolo, tak ta helma by tam vždy měla být a vždy by měla sedět pevně na hlavě," vyzvala k opatrnosti Šárka Strachová.

Jak název projektu napovídá, ústředním tématem je používání cyklistických přileb, které je v ČR sice povinné pro mladší 18 ti let, ale pro starší cyklisty dobrovolné.

Význam přilby je obrovský

„Jak statistiky a výzkumy dokazují, význam přilby je obrovský. Cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují devatenáctkrát menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít drtivé většině fraktur lebky, přes polovinu zranění měkkých částí hlavy a téměř polovinu poškození mozku," zdůraznil Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Jen v loňském roce podle něj zemřelo v Česku 48 cyklistů, kteří neměli při nehodě přilbu na hlavě. Je to přes 80 procent všech smrtelných nehod cyklistů.

„Ani uvedená jasná fakta však nejsou dostatečnou motivací pro některé cyklisty, tedy alespoň do momentu, kdy sami zažijí nehodu.

Na kole jen s přilbou, který se svou roadshow putuje po českých horách, si vzala za cíl tento stav změnit a působit na cyklisty tak, aby v co největší možné míře chránili své zdraví, zdraví svých blízkých a šli dobrým příkladem svým dětem a svému okolí," upozornil mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Kraj je totiž jedním z partnerů, který projekt podpořil i, a podílí se na realizaci i v krkonošském regionu.

„Nosit cyklistické přilby má velký význam. Statistiky za poslední roky mluví jasně. Přilba by dokázala odvrátit řadu tragických dopravních nehod. Projekt Na kole jen s přilbou vznikl před několika lety v Libereckém kraji a jsem rád, že se rozšířil do celé republiky a získal tolik podporovatelů," uzavřel Vladimír Mastník, člen rady kraje odpovědný za rezort dopravy a zároveň starosta Lomnice nad Popelkou.