V Česku se zapojilo do sbírky více než 1400 obchodů, na Trutnovsku se připojily prodejny obchodních řetězců v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem, Vrchlabí a Hostinném. V Trutnově bylo možné darovat nákupy v prodejnách Tesco, Albert, Lidl, Kaufland, Penny Market, Billa a DM drogerie.

"Lidé sbírkou podpořili seniory, matky samoživitelky a rodiny, které se ocitly v tíživé životní situaci. Těm všem pomáhá Potravinová banka v Trutnově na základě sociálního šetření v rámci státních a neziskových organizací," sdělila Lucie Poláčková z Oblastní charity v Trutnově. "Chtěli bychom poděkovat všem, kteří se do Sbírky potravin zapojili, ať už svojí dobrovolnickou činností nebo materiální pomocí v podobě nákupu," dodala. Přesná čísla o tom, kolik lidé v Trutnově přispěli, budou známá po víkendu.

Náves v Markoušovicích patřila v sobotu mistrovství ve smažení řízků.
VIDEOANKETA: Klasicky, naruby, bezlepkově, s lupínky. Jak máte řízky nejradši?

Organizátoři vyzývali, aby lidé do sbírky darovali například trvanlivé mléko, dětskou výživu, luštěniny, rýži, těstoviny, mouku nebo základní dětskou drogerii.

Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v republice, začala v roce 2013, od roku 2019 se koná dvakrát ročně. Jen předloni bylo jarní kolo kvůli epidemii koronaviru zrušeno. Pořádá ji Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a obchodními řetězci, zapojují se také neziskové organizace a další partneři.

Lišky na smetaně.
Trutnovský mykolog doporučuje lišky na smetaně nebo falešnou dršťkovou z růžovky

Podle zástupců potravinových bank kvůli koronavirové epidemii a rostoucí inflaci výrazně narostl počet lidí, kteří se ocitli ve složité situaci a potřebují pomoc. Letos využilo potravinové banky v Česku alespoň jednou zhruba 270 000 lidí, tedy o 70 000 víc než za celý loňský rok. "Nejsou to lidé bez zaměstnání nebo ti, kteří jsou závislí na sociálních dávkách. Přichází stále více těch, kterým příjmy ze zaměstnání prostě nestačí. Stále více je mladých rodin s malými dětmi nebo seniorů, jimž důchod nepokryje základní potřeby," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Nákladní vůz poškodil v pátek skleněnou lávku v Trutnově. Pro chodce je uzavřená.
VIDEO: Kuriózní nehoda v Trutnově. Nadměrný náklad naboural skleněnou lávku