V celém Česku se zapojilo více dva tisíce prodejen, ve kterých se vybralo rekordních 624 tun zboží. Až do 21. listopadu mohou lidé darovat potraviny a drogerii rovněž prostřednictvím online nákupů.

Podle Lucie Poláčkové z Oblastní charity Trutnov, která se podílela na organizaci, bude výsledek z Trutnova ještě vyšší než 4 tuny. „Jde o údaj za vybrané potraviny z obchodů Tesco, Albert a Lidl. V týdnu budeme ještě svážet vybrané potraviny z Billy a DM drogerie. Z Kauflandu putovalo zboží přímo do krajského skladu Potravinové banky v Hradci Králové,“ vysvětlila Lucie Poláčková.

„Velkou zásluhu na vysokém počtu vybraného zboží mají dobrovolníci, kterých jsme měli celkem 25. Ve skladu už je vše roztříděno a připraveno rozdávání těm, co to potřebují,“ dodala.

Zdroj: Jan Bartoš

Ze skladu Potravinové banky v Trutnově je zboží přerozdělováno na základě doporučení sociálního pracovníka lidem, kteří se nacházejí v tísni - rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám, lidem bez domova, seniorům, ale také osobám ohroženým ztrátou bydlení.

„Nejvíce doporučení pro přidělení potravin pravidelně dostáváme od městských a obecních úřadů a organizací, jakými jsou například azylový dům Most k životu, RIAPS Trutnov, Oblastní charita Trutnov. Spolupracujeme i s dalšími spolky a organizacemi. Člověk obdrží potravinovou pomoc na základě šetření se sociálním pracovníkem, který vyhodnotí jeho situaci a nám pak zašle doporučení pro vydání potravinové a hygienické pomoci,“ upřesnila Lucie Poláčková.

Do Trutnova přijel v pátek 10. listopadu Martin na bílém koni.
FOTO: Do Trutnova přijel Martin na bílém koni, vánoční strom bude příští týden

Lidé si nevyzvedávají balíčky ve skladu Potravinové banky v Poříčí, ale u organizace, která doporučení vydala. Na doporučení je vždy uvedeno, kolik dospělých a dětí žije v domácnosti, kolik je dětem let, zda se doporučuje jednorázová či opakovaná pomoc, případně, zda je potřeba dětská výživa a pleny. Podle těchto údajů pracovník Potravinové banky připraví balíček ze zboží vybraného ve Sbírce potravin.

Svatomartinské slavnosti se konaly v sobotu ve Vlčicích.
VIDEO: Premiérové Svatomartinské slavnosti naplnily zámeckou zahradu

„Potravinové banky zažívají enormní poptávku po pomoci a jejich sociální role je stále důležitější. Z našich statistik vyplývá, že počet lidí v nouzi průběžně narůstá. V současné době se pod hranicí chudoby nachází až 15 procent všech obyvatel České republiky a tito lidé mají problémy s pokrytím svých životních nákladů,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.