Přes pět století jakoby hrad Vízmburk neexistoval. Jeho historie skončila v polovině 15. století a až od roku 1972 začal díky vykopávkám profesora Antonína Hejny svá tajemství a příběhy znovu vydávat. Do roku 1984 byl postupně prozkoumán a odkryt téměř celý.

Desetina spoluúčasti

Jenže na odkryté části negativně působí voda, vítr i změny teplot, proto se členové Sdružení pro Vízmburk snaží získat prostředky na zastřešení hradu a stavební obnovu.

„Letos máme možnost získat dotaci 1,25 milionu korun. Je třeba ale přidat minimálně 10 procent, tedy 125 tisíc, ze svého. Ani stát, ani obec Havlovice nám tyto peníze nedají, proto si musíme poradit sami, veřejnou sbírkou," říká jeden z členů sdružení, Jaroslav Balcar.

Kachle i kniha

Sbírka běží od poloviny dubna a na účtu se zatím sešlo 35 tisíc korun, dalších téměř 30 tisíc poskytli lidé v hotovosti.

„Věříme, že se nám to podaří dotáhnout zdárně do konce a že hrad bude brzy turistickou atrakcí obce i širokého okolí," dodává Balcar. Výpis z účtu stejně jako sbírkové listiny jsou zveřejňovány na internetových stránkách www.vizmburk.cz. Dárce, který věnuje 500 korun, obdrží repliku nalezeného kachle z hradních kamen, kdo pošle tisíc korun, dostane knihu Jana Košťála Vízmburk příběh ztraceného hradu.