Historické varhany přitom až do roku 2006 chátraly v kostele Nejsvětější Trojice ve Fořtu. Díky iniciativě varhaníka Radka Hanuše tehdy byly převezeny do augustiniánského kláštera. Záštitu nad záchranným projektem převzala vrchlabská radnice a v červnu 2006 vyhlásila sbírku.

Do té kromě stovek lidí přispěly i Fond T–Mobile, Nadadace ČEZ a partnerská města; německý Baunatal a francouzské Trouville–sur–Mer. Okolo 150 tisíc korun darovalo Vrchlabí. Sbírka skončila teprve minulý víkend. „Včetně všech grantů a příspěvků měst se podařilo vybrat 1 029 606 korun,“ informoval místostarosta Jan Konvalina.

Rekonstrukce probíhá po etapách už třetím rokem, práce mají finišovat v srpnu. Na sv. Augustina je v plánu slavnostní koncert. V současnosti je před dokončením oprava druhého stroje. „Připravená je vzdušnice i traktura a druhý manuál zbývá osadit píšťalami,“ sdělil Radek Hanuš. V plánu je rovněž malování obou varhanních skříní. Nástroj bude ve finále disponovat 17 rejstříky, tedy řadami píšťal. Momentálně jich má ani ne polovinu.

O uplynulém víkendu bylo v augustiniánském klášteře po zimní „pauze“ opět rušno. Kromě Hanuše a profesora Václava Uhlíře, který má nad projektem odborný dohled, se zde sešli konzervátorka Jana Skálová z Krkonošského muzea, varhanář Ivan Červenka a malíř Kamil Mareš. Řešili další pokračování renovace, především povrchovou úpravu nástroje. Ten bude natřen zelenohnědou barvou a doplněn zlacenými řezbami.

Zachráněné varhany pocházejí z roku 1872, kdy je vyrobil Amadeus Hanisch z Rychnova nad Kněžnou. Výjimečné jsou hned z několika důvodů. „Nástroje, které Hanisch stavěl, jsou dnes velice ceněny. Znamenají jistý přechod mezi pozdním barokem a romantismem. Konstrukce je barokní, ale ve zvuku už je přeci jen patrný vliv romantismu. Z tohoto pohledu jsou významné a myslím si, že i po zvukové stránce jsou charakteristické a nezaměnitelné,“ vysvětlil přední český varhaník Václav Uhlíř.

Klášterní kostel sv. Augustina po dokončení renovace dvouapůltunového nástroje nabídne ojedinělé koncertní možnosti. V chrámu se totiž už jedny varhany, postavené v roce 1895, nacházejí. V krkonošském regionu se jedná o raritu. První společný koncert proběhl loni v dubnu u příležitosti dokončení první a druhé etapy rekonstrukce. „Byl to první pokus spojit oba nástroje a dopadlo to nad očekávání. Zní to opravdu nádherně,“ poznamenal Radek Hanuš.