Přispěvatelů v poslední době moc nemá. „Za poslední čtvrtrok jich přišlo jen pět," řekla ředitelka Muzea a Pojizerské galerie Tereza Nemeth. „Poslední nám daroval kabelku ze skleněných perlí a obraz a přislíbený máme ještě psací stroj," uvedla.
Muzeum bude slavit 55 let od svého vzniku v příštím roce, zatím se mu podařilo shromáždit do sbírek asi 35 tisíc předmětů. Ředitelka věří, že díky výzvě se jim podaří sbírky rozšířit. Řada lidí staré věci vyhazuje, neboť je považuje za bezcenné a neuvědomuje si, že by mohly mít význam pro muzeum. „Mnohdy ale dokumentují místní historii," vysvětlila ředitelka, proč o takové předměty stojí.
Podobná výzva se například osvědčila libereckému muzeu, když před dvěma lety hledalo předměty, které souvisely s vysílačem a hotelem na Ještědu a později i s rozšířením sbírky hodin.
Semilské muzeum k oslavě 55. výročí chystá pro příští rok i velkou výstavu, na níž chce představit 55 nejvýznamnějších umělců spojených s Pojizeřím z oblasti malby, plastiky, skla a šperku. Mezi vystavenými budou i díla Františka Janouška, Josefa Jíry, Jaroslava Klápště, Vladimíra Komárka, dua Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či rodiny Beldových vyrábějící šperky specifického tvarosloví.
V současné době tu lze zhlédnout výstavu mladých výtvarníků Petry Filipovské a Martina Froulíka (do neděle) a projít se expozicí Velké prádlo. Ta do 23. listopadu nabízí možnost seznámit se s dobovými způsoby praní, používanými nástroji i tehdejšími pracími prostředky.