"Sdílená kola se do ulic vrátí v pondělí 3. dubna. Zájemci budou mít k dispozici opět padesát kol městského typu, která si budou moci vypůjčit a vrátit zatím na sedmnácti stanovištích. Po dobu provozu Tyršova koupaliště se znovu počítá také se zřízením stanoviště u brány areálu," informovala mluvčí městského úřadu Miroslava Kameníková. 

A na kolik vás to vyjde? I nadále má být prvních 15 minut na sdílených kolech zdarma, jízdu za cyklisty zaplatí město, které tím chce podpořit tento ekologický systém dopravy po Dvoře Králové nad Labem. Za vypůjčení kola na dalších 45 minut, tedy od 16. do 60. minuty, cyklisté nově zaplatí 20 korun namísto dosavadních 18, stejně tak každá další půlhodina vyjde na 20 korun. Celodenní výpůjčka vás vyjde na tři sta korun. 

V pondělí 2. května instalovali pracovníci bikesharingové společnosti nextbike Czech Republic sdílená kola ve Dvoře Králové nad Labem.
Zbytečná nebo vítaná novinka? Dvůr zavedl sdílená kola, přidá se také Vrchlabí

„S rozhodováním, zda v projektu pokračovat, významně pomohli občané, na které jsme se na začátku tohoto roku obrátili s žádostí o vyplnění dotazníku na téma fungování sdílených kol ve Dvoře Králové nad Labem. Dotazník vyplnilo 284 respondentů, z nichž tři čtvrtiny uvedly, že chtějí, aby projekt ve městě pokračoval,“ uvedl starosta města Jan Jarolím. Ten zároveň poznamenal, že ho těší zájem lidí o tento typ ekologické dopravy, která si ve městě našla řadu příznivců.

Některá stanoviště se možná změní

Z výsledků dotazníku zároveň vyplynuly návrhy na možné přemístění některých ze stávajících stanovišť. „Určitě se tím budeme zabývat a znovu podrobně projdeme rozmístění stanovišť z hlediska jejich dostupnosti a docházkové vzdálenosti. Možnou variantou je, že některá stanoviště přemístíme nebo ta nejméně využívaná zrušíme a zřídíme místo nich nová, abychom pokryli zájem občanů,“ poznamenal starosta Jan Jarolím.

Stanoviště sdílených kol ve Dvoře Králové nad Labem.Stanoviště sdílených kol ve Dvoře Králové nad Labem.Zdroj: archiv MěÚ Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem za projekt zaplatí v letošním roce 810 tisíc Kč bez DPH, kola zůstanou v ulicích do konce roku. „Zároveň se budeme snažit najít možného partnera projektu nebo vhodnou dotaci, která by část nákladů pokryla,“ upozornil starosta.

Podle mluvčí královédvorské radnice se vloni do systému sdílených kol zaregistrovalo 1 785 uživatelů, celkový počet výpůjček se vyšplhal na 12 212. Průměr byl 1 526 měsíčně, tedy 50 denně. Nejvíce byla kola využívána pro dopravu na krátkou vzdálenost nebo na krátký čas, celkem 11 308 jízd bylo do 15 minut, a tedy s podporou města pro cyklisty zdarma.

Jak používat sdílená kola?

Půjčení kol je snadné. Prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu se zaregistrujete, na vybraném místě si kolo půjčíte naskenováním QR kódu, dojedete, kam potřebujete, a tam kolo do označeného stojanu vrátíte. Při registraci je třeba nastavit údaje k platbě, protože při výpůjčce delší než 15 minut je třeba zaplatit půjčovné. Pokud je cyklista zaregistrovaný a nemá chytrý telefon, může k vypůjčení využít i zákaznickou linku, jejíž číslo je uvedeno na kole.