Do Vrchlabí přivede projekt sdílených kol Nadační fond společnosti Škoda Auto, která má ve městě závod, a hradí veškeré náklady. Přispívá i na zapůjčení kol. Uživatelé budou mít ve Vrchlabí prvních 15 minut zdarma, každých dalších 30 minut bude stát 16 korun. Čtyřicet městských kol se objeví na dvanácti místech, mimo jiné u autobusového nádraží, Kulturního domu Střelnice, náměstí TGM a náměstí Míru, před vchodem do závodu Škoda Auto, v Hořejším Vrchlabí, na Liščím kopci nebo Hartě. Lidé je budou moct využívat do konce října. Poté se projekt vyhodnotí. Sdílení jízdních kol funguje na jednoduchém principu. Stačí k němu registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací pro výpůjčky.

Sdílená kola zamíří do vrchlabských ulic podle informací Deníku pravděpodobně na začátku třetího květnového týdne. "Obyvatelé Vrchlabí mají k dispozici 40 městských kol, která lze vypůjčit a vrátit na veřejných stojanech rozmístěných v okolí nejexponovanějších stanovišť, jako jsou nádraží, zastávky autobusů, nákupní střediska a podobně. Naší vizí je inspirovat všechny potencionální uživatele, aby systém sdílených kol používali ke kratším přesunům po městě. S tímto přicházíme i do Vrchlabí," vysvětlil Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic.

Sdílená kola v Hradci Králové.
Nejsme cyklofanatici, říká provozovatel sdílených kol. Ve Dvoře budou od května

Nadační fond Škoda Auto má dobré zkušenosti s provozem sdílených kol z jiných měst. "Pilotní provoz jsme v roce 2019 spustili v Mladé Boleslavi kompletně ve vlastní režii. Nyní máme za sebou již třetí sezonu a sdílená kola jsou v Mladé Boleslavi i blízkém okolí neodmyslitelnou alternativou pro cesty do práce, ale i ve volném čase. Po Mladé Boleslavi jsme projekt sdílených kol iniciovali také v Kosmonosech, Mnichově Hradišti a Bakově nad Jizerou. Loni jsme dali podnět k zahájení provozu sdílených kol také v Rychnově nad Kněžnou a letos se těšíme na pilotní projekt ve Vrchlabí," řekl Deníku ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO Ladislav Kučera.

V Mladé Boleslavi a okolí se za rok 2021 zaregistrovalo přes 8500 aktivních uživatelů, kteří najeli více než 275 000 kilometrů. Ve srovnání s jízdou automobilem to znamená úsporu téměř 33 tun emisí CO2.

Sdílená kola v Hradci Králové. Od 2. května se objeví také v ulicích Dvora Králové nad Labem.
Sdílená kola by se mohla objevit vedle Dvora Králové také ve Vrchlabí a Trutnově

Cílem projektu sdílených kol ve Vrchlabí je prosazovat alternativní a ekologické způsoby cestování, omezit provoz na silnicích a zpříjemnit cesty do práce i ve volném čase místním obyvatelům. Nezanedbatelným přínosem je i motivace ke zdravému životnímu stylu.

"Sdílená jízdní kola pro dopravu po městě a jeho okolí představují ohleduplný, rychlý i příjemný způsob cestování na krátké vzdálenosti, který je vhodný pro každého: mladé i seniory, aktivní i příležitostné cyklisty. Jsme velmi rádi, že jsme tuto moderní a stále oblíbenější službu mohli nabídnout také obyvatelům žijícím a pracujícím ve Vrchlabí, kde ŠKODA AUTO provozuje svůj moderní a ekologický závod s uhlíkově neutrální výrobou," uvedla Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Lidé a kultura a členka dozorčí rady Nadačního fondu ŠKODA AUTO.

Sdílení jízdních kol funguje na jednoduchém principu. Stačí k němu registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací pro výpůjčky. Smartphone pak slouží k bezdotykovému odjištění zámku a půjčení i vrácení kola tak proběhne během dvou sekund. Kolo si lze ale půjčit i s běžným mobilním telefonem bez aplikace, a to s využitím registrace na internetových stránkách a telefonátem na zákaznickou linku v okamžiku výpůjčky.

Ilustrační foto
Dvůr Králové zavede od dubna sdílená kola. Zaplatí milion, bude jich padesát