V úterý 2. dubna budou v Trutnově distribuována tzv. sdílená kola. Na celkem 18 stanovištích bude umístěno 30 klasických kol a 20 elektrokol. „Jsem rád, že se nám podařilo připravit systém sdílených kol už od dubna. Jen zopakuji, že pohybovat se po městě na kole je zdravější, ekologičtější a někdy i rychlejší. Pro Trutnováky jsme tuto službu připravili zatím na zkoušku a na konci sezóny ji zhodnotíme. Věřím, že s ní budou lidé spokojeni a že ji budeme provozovat i v příštích letech,“ říká Tomáš Hendrych, místostarosta města Trutnova.

Jak sdílená kola používat?

Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, zaregistrovat se a najít volné kolo v blízkosti na některém z 18 stanovišť. Ta budou označena, na některých jezdec najde pouze vodorovné značení, někde budou instalovány stojany. Po načtení QR kódu z kola chytrým telefonem se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo třeba vrátit opět do jednoho ze stanovišť. Jejich seznam i vyznačení na mapě lidé naleznou v aplikaci nebo na webu www.nextbikeczech.com. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, a to díky podpoře města Trutnova a dotace z Královéhradeckého kraje. Od 16. minuty se bude jezdcům účtovat standardní sazba pro mechanická kola 25 Kč za každých 30 minut jízdy a pro elektrokola 2 Kč za každou minutu.

Seznam stanovišť:

HSM u hřiště
HSM CityMarket
Horská ul. u bývalého Texlenu (Odbor dopravně správní MěÚ Trutnov)
Šestidomí u Rubínu
ZŠ Komenského
Autobusové nádraží
Vlakové nádraží
Promenáda u Obchodní akademie Trutnov
Krakonošovo náměstí
Slovanské náměstí
Jiráskovo náměstí
M. Gorkého Oblastní nemocnice Trutnov
M. Gorkého zastávka MHD
Plavecký bazén
Sportovní most (za hotelem Patria)
Dvoračka
Lípové náměstí
Dolce

Službu sdílených kol bude v Trutnově provozovat společnost nextbike Czech Republic, s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 1.397.550 Kč. „Reagujeme tak na poptávku Trutnováků, která vzešla z listopadové ankety, kde se většina hlasujících vyslovila pro sdílená kola. Nabídku podaly dva subjekty, přičemž vítězná cena je výrazně nižší, než nabídl druhý soutěžící. V letošním roce začal provoz sdílených kol podporovat také Královéhradecký kraj, který budeme žádat o finanční podporu ve výši řádově půl milionu korun,“ dodává Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova. Sdílená kola v Trutnově jsou pilotní projekt, a vedení města tak na konci roku vyhodnotí, zda v této službě pokračovat i nadále, případně zda upravit umístění stanovišť.