„Start projektu probíhá podle našich představ, hodnotíme jej dosud úspěšně. Žádné zásadní problémy jako vandalismus a podobně jsme zatím nemuseli řešit,“ uvedl Dan Rambousek ze společnosti nextbike Czech Republic, která v Trutnově sdílená kola provozuje.

V Trutnově je k dispozici od začátku dubna padesát sdílených kol. Lidé mají možnost vypůjčit si na 18 stanovištích po celém městě třicet klasických kol městského typu se sedmi převody a dvacet elektrokol. Služba bude v provozu do 15. listopadu. Kola vyrábí firma Olpran v Hořicích. Prvních patnáct minut jízdy je zdarma.

Poklep základního kamene dálnice D35 Džbánov u Vysokého Mýta - Litomyšl 8. dubna 2024.
ŘSD bude znovu vybírat firmu, která postaví D11 u Trutnova. Budimex se nevzdává

Právě do této časové hranice se totiž podle zástupců nextbike vejde zhruba 90% výpůjček napříč Českem. Od 16. minuty se bude uživatelům účtovat sazba pro městská kola 25 Kč za každých 30 minut jízdy a pro elektrokola 2 Kč za každou minutu. Kola se půjčují na volně dostupných místech pomocí mobilní aplikace, díky které je možné kolo bezdotykově odemknout během 2 vteřin.

Mapa míst, kde si lze v Trutnově půjčit sdílená kola.Mapa míst, kde si lze v Trutnově půjčit sdílená kola.Zdroj: Město Trutnov

První rok bude v Trutnově zkušební, po něm město vyhodnotí, jestli v něm bude pokračovat. Sdílená kola se poprvé objevila na Trutnovsku před dvěma lety ve Dvoře Králové nad Labem a Vrchlabí, jezdit se tam na nich bude i v letošním roce. Ve Dvoře Králové od dubna, ve Vrchlabí od 1. května. V Královéhradeckém kraji využívají takzvaný bikesharing rovněž Hradec Králové, Hořice v Podkrkonoší, Rychnov nad Kněžnou a od letošního března také Jičín. Celkem existuje v kraji více než 22 tisíc uživatelů sdílených kol, v České republice přes 240 tisíc. Ve Dvoře Králové nad Labem využilo sdílená kola od jejich zavedení v květnu 2022 téměř 2500 lidí.

Trutnov pokračuje v sanaci skály nad atletickým stadionem
Sesuv skály v Trutnově poškodil atletický stadion. Město pokračuje v opravách

Službu sdílených kol v Trutnově provozuje společnost nextbike Czech Republic, která zvítězila ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou 1 397 550 Kč. „Nabídku podaly dva subjekty, přičemž vítězná cena je výrazně nižší, než nabídl druhý soutěžící. V letošním roce začal provoz sdílených kol podporovat také Královéhradecký kraj, který budeme žádat o finanční podporu ve výši řádově půl milionu korun,“ upřesnil místostarosta Trutnova Tomáš Eichler.

Sdílená kola jsou zabezpečená proti odcizení. „V každém kole máme nainstalovanou GPS a SIM kartu, takže neustále vidíme on-line, kde kola jsou. Mají navíc takzvané obrněné zámky, které jsme zavedli na všech kolech v republice od loňského roku kvůli velkému vandalismu v Ostravě. Eliminují možnost zneškodnění zámku,“ popsal Lukáš Luňák, jednatel společnosti nextbike, jak jsou sdílená kola chráněná.

Jak sdílená kola používat?

Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, zaregistrovat se a najít volné kolo v blízkosti na některém z 18 stanovišť v Trutnově. Na některých místech jsou stojany, někde je ale pouze vodorovné značení. Po načtení QR kódu z kola chytrým telefonem se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo potřeba vrátit opět do jednoho ze stanovišť v Trutnově. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, a to díky podpoře města Trutnova a dotace z Královéhradeckého kraje. Od 16. minuty se bude jezdcům účtovat standardní sazba pro mechanická kola 25 Kč za každých 30 minut jízdy a pro elektrokola 2 Kč za každou minutu.

Seznam stanovišť v Trutnově:

· Horní Staré Město u hřiště
· Horní Staré Město CityMarket
· Horská ulice u bývalého Texlenu
· Šestidomí u Rubínu
· ZŠ Komenského
· Autobusové nádraží
· Vlakové nádraží
· Promenáda u Obchodní akademie Trutnov
· Krakonošovo náměstí
· Slovanské náměstí
· Jiráskovo náměstí
· M. Gorkého Oblastní nemocnice Trutnov
· M. Gorkého zastávka MHD
· Plavecký bazén
· Sportovní most (za hotelem Patria)
· Dvoračka
· Lípové náměstí
· Dolce