Zájemci si je mohou půjčit a následně vrátit na dvanácti stanovištích, například na náměstí TGM, náměstí Míru, autobusovém a vlakovém nádraží, před továrnou Škoda Auto, u Kulturního domu Střelnice, v Hořejším Vrchlabí, na Liščím kopci nebo Hartě u motorestu.

Prvních patnáct minut jízdy je zdarma, od 16. minuty lidé zaplatí 16 Kč za každých 30 minut jízdy. Službu, kterou provozuje společnost nextbike, financuje ve Vrchlabí Nadační fond Škoda Auto. Radnici tato služba díky tomu nic nestojí.

Sdílená kola zavedl 2. května také Dvůr Králové nad Labem zatím na dvouměsíční zkušební provoz. Dosud tam provozovatel zaregistroval 842 výpůjček a 566 registrovaných uživatelů. Lidé mají k dispozici 50 kol na patnácti místech.

V pondělí 2. května instalovali pracovníci bikesharingové společnosti nextbike Czech Republic sdílená kola ve Dvoře Králové nad Labem.
Zbytečná nebo vítaná novinka? Dvůr zavedl sdílená kola, přidá se také Vrchlabí

"Ve Dvoře Králové jde o velmi dobrý rozjezd, evidujeme zhruba 70 výpůjček denně. Rekord jsme zaznamenali minulý čtvrtek, kdy si lidé vypůjčili sdílená kola v 85 případech. Z celkových 842 výpůjček bylo 90,7 procenta zdarma do 15 minut díky podpoře města," informoval o aktuálních datech obchodní ředitel společnosti nextbike Czech Republic. Ve Dvoře Králové nad Labem platí provoz sdílených kol na rozdíl od Vrchlabí město.

"Je to pilotní projekt, který se v letošním roce vyzkouší v našem městě. Financuje ho Škoda Auto, město do něj neinvestuje žádné prostředky," řekl starosta Vrchlabí Jan Sobotka. "Zaujalo mě, že aplikace funguje celoevropsky a lidé ji mohou používat nejen ve Vrchlabí, ale i v dalších městech České republiky a Evropy, kde si lze sdílená kola půjčit. Uvidíme, jakou oblibu si získá tato služba u obyvatel," dodal Sobotka.

Sdílená kola v Hradci Králové.
Nejsme cyklofanatici, říká provozovatel sdílených kol. Ve Dvoře budou od května

Sdílení jízdních kol funguje na jednoduchém principu. Stačí k němu registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací pro výpůjčky. Kola jsou k dispozici non-stop na dvanácti oficiálních stanicích, využít je může kdokoliv od 16 let. Chytrý telefon pak slouží k bezdotykovému odjištění zámku a půjčení i vrácení kola tak proběhne během dvou sekund. Kolo si lze půjčit i telefonicky přes zákaznickou linku.

"Naší vizí je inspirovat všechny potenciální uživatele, aby systém sdílených kol používali ke kratším přesunům po městě. S tímto přicházíme i do Vrchlabí," vysvětlil Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic.

Na sdílených kolech nextbike jezdí lidé ve 26 českých městech a více než třech stovkách měst v Evropě. V Česku využívá nejvíce sdílených kol Ostrava, která má 1100 sdílených kol na více než 350 místech.

Sdílená kola v Hradci Králové. Od 2. května se objeví také v ulicích Dvora Králové nad Labem.
Sdílená kola by se mohla objevit vedle Dvora Králové také ve Vrchlabí a Trutnově

Nadační fond Škoda Auto má dobré zkušenosti s provozem sdílených kol z jiných měst. "Pilotní provoz jsme v roce 2019 spustili v Mladé Boleslavi kompletně ve vlastní režii. Nyní máme za sebou již třetí sezonu a sdílená kola jsou v Mladé Boleslavi i blízkém okolí neodmyslitelnou alternativou pro cesty do práce, ale i ve volném čase. Po Mladé Boleslavi jsme projekt sdílených kol iniciovali také v Kosmonosech, Mnichově Hradišti a Bakově nad Jizerou. Loni jsme dali podnět k zahájení provozu sdílených kol také v Rychnově nad Kněžnou a letos se těšíme na pilotní projekt ve Vrchlabí," uvedl ředitel Nadačního fondu Škoda Auto Ladislav Kučera.

V Mladé Boleslavi a okolí se za rok 2021 zaregistrovalo přes 8500 aktivních uživatelů, kteří najeli více než 275 000 kilometrů.

"Sdílená jízdní kola pro dopravu po městě a jeho okolí představují ohleduplný, rychlý i příjemný způsob cestování na krátké vzdálenosti, který je vhodný pro každého: mladé i seniory, aktivní i příležitostné cyklisty. Jsme velmi rádi, že jsme tuto moderní a stále oblíbenější službu mohli nabídnout také obyvatelům žijícím a pracujícím ve Vrchlabí, kde Škoda Auto provozuje svůj moderní a ekologický závod s uhlíkově neutrální výrobou," připomněla Maren Gräf, členka představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Lidé a kultura a členka dozorčí rady Nadačního fondu Škoda Auto.

PROVOZ KOL ZDARMA po dobu prvních 15 minut a za 12 Kč během další půlhodiny spolufinancujeme na Rychnovsku Nadační fond ŠKODA AUTO. I díky tomu je o dopravu na kole velký zájem.
ŠKODA AUTO podporuje sdílení jízdních kol

KDE SI LZE VE VRCHLABÍ PŮJČIT A VRÁTIT SDÍLENÁ KOLA

náměstí TGM

náměstí Míru

parkoviště u Kulturního domu Střelnice

náplavka u Labe

autobusové nádraží

vlakové nádraží

závod Škoda Auto

Tyršova ulice u Komety

Liščí kopec Nerudova ulice

bus parčík u Havla

Hořejší Vrchlabí

Harta u motorestu