V loňském roce umístili kasičky, do kterých mohli zájemci vhodit peníze a podpořit tak projekt, který má připomínat nejen zaniklý hřbitov, ale také historii části obyvatel města, kteří se významně podíleli na jeho rozvoji. Doplatili, bohužel, na rasovou nesnášenlivost za okupace českých zemí nacisty.

Pomoci mohou benefiční koncerty

Letos chce sdružení získávat peníze i jiným způsobem. „Připravuje ve spolupráci s občanským sdružením Klíč sérii benefičních koncertů, které se budou konat v kostele sv. Jana Křtitele,“ informovala za Občanské sdružení za obnovení památky židovského hřbitova Alena Čiháková. Termíny ještě nejsou známé, veřejnost bude o koncertech informována na webových stránkách města a sdružení Královédvorsko.

Hřbitov vznikl v roce 1885 a byl zničen v šedesátých letech. Stejně tak zmizela synagoga. Její připomínkou je pomník, odhalený před dvěma roky nedaleko sídla Městské policie. Při této příležitosti byl také poprvé představen pomník, který by připomínal židovský hřbitov v Podharti. Náklady na vybudování památníků mají činit asi dva miliony korun. Pozemky patří z velké části židovské obci.

Návrh připravil sochař Ota Černý spolu s Vojtěchem Valtrem. Bývalý židovský hřbitov je umístěn na svahu vedle fotbalového stadionu v Podharti. Nový památník by měl mít tvar Davidovy hvězdy. Složený je ze šesti jehlanů o výšce tří metrů.

Navržený pomník je návštěvním místem

Dovnitř pomníku bude možné vejít po několika schodech, v noci bude plastika osvětlena zevnitř. Tělo pomníku je z betonu, obložení je plánováno ze tří druhů kamene. „Na stélách z vnitřní strany budou vytesána jména lidí, kteří tu zemřeli a jsou zde pochováni,“ vysvětlila Eva Nosková, která je iniciátorkou vzniku pomníku.

Celý areál je koncipován jako návštěvní místo, kam mohou lidé chodit, jako místo rozjímání a klidu. Realizace bude záviset na získání peněz, s finanční účastí města organizátoři nepočítají. Zatím na místě hřbitova stojí kamenný obelisk složený z uchovaných desek.