Jedno z prvních míst v regionu, kde začali připravovat a nabízet Svatomartinskou oslavu byla batňovická restaurace U Bulánka. „Hodně jezdím na Moravu a tam je tahle tradice rozšířenější mnohem víc než v Čechách. Tak jsem ji v roce 2004 přivezl k nám a Svatomartinské hody nabízíme už deset let. Zájem je velký, máme rezervace skoro na celé dva týdny," říká majitel Petr Zach.

A na co se mohou návštěvníci konkrétně těšit? „Nabízíme originální nadívanou husičku podle autorského receptu Milana Magniho spolu s lahvičkou mladého vína ročníku 2014. Celé Svatomartinské menu začíná předkrmem, husími jatýrky v husím sádle, následuje drůbkový vývar s masem a domácími nudlemi. K husičce nabídneme houskové či bramborové knedlíky, špalíčky, červené a bílé zelí, špenát, jako moučník babiččiny lívanečky s lesním ovocem. Gró oslavy je ale celá pečená Svatomartinská husa, kterou doporučujeme pro společnost šesti až osmi lidí," přiblížil chystanou nabídku Petr Zach.

Kdo byl sv. Martin?

Svatý Martin se narodil v roce 316. Už v 15 letech se stal vojákem. Podle legendy potkal jedné mrazivé noci polonahého žebráka prosícího o almužnu. Neměl ale peníze, a tak rozetnul svůj vojenský plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi daroval. Následující noc se mu zjevil Kristus oblečený do poloviny pláště. Nato se Martin nechal pokřtít. Později se stal biskupem, žil ale velice skromně. Právě 11. listopadu, kdy slavíme jeho svátek, byl v roce 397 pohřben ve francouzském městě Tours. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. 

Hody i víkend

Tradice svatomartinských hodů již před lety úspěšně zakořenila také v Peci pod Sněžkou. Kuchařský tým hotelu Horizont pod vedením šéfkuchaře Jiřího Švestky každoročně připravuje svatomartinské speciality, které zde snoubí s mladými Svatomartinskými víny z moravského vinařství Château Valtice–Vinné sklepy Valtice.

„V nabídce našeho hotelu také nechybí Svatomartinský pobytový balíček, jehož součástí je samozřejmě i svatomartinské menu. Obliba tohoto svátku každoročně stoupá a letos prodloužený víkend se nám příjemně plní. Již nyní máme hotel obsazený více než z jedné třetiny. Věřím však, že naše kulinářská nabídka zaujme nejen hotelové hosty, ale i všechny další milovníky dobrého jídla a pití z Pece pod Sněžkou a celého Trutnovska," říká Karel Rada, ředitel hotelu Horizont.

Husa s dílnami

Svatomartinskou slavnost pro rodiny s dětmi připravuje na zítřek Středisko ekologické výchovy Sever. „Začneme obědem, podávat se budou svatomartinské husy s dýňovým zelím, staročeský kaldoun a sklenička svatomartinského vína. Pokračovat budeme zábavnými dílnami pro rodiče a děti, pokusíme se vyrobit zajímavé světelné objekty v okolí fary. Před pátou pak přijede sv. Martin na bílém koni a začnou se dít věci. Jaké, to bude překvapení," zve za pořadatele Anna Čtvrtníková.

Svatomartinská husa - Neodmyslitelně k 11. listopadu patří pečená husa. Podle legendy husa skončila na pekáči za trest, protože svým kejháním rušila Martina při bohoslužbě. Jiná verze říká, že než byl sv. Martin zvolen biskupem, schoval se ze skromnosti k husám. Ty ho ale svým kejháním prozradily. Podle množství a rozmístění podkožního tuku na těle husy předpovídaly naše babičky počasí na nadcházející zimu.

Svatomartinské pečivo - Kromě hus se na sv. Martina obvykle jedly i svatomartinské rohy, rohlíky nebo podkovy. Martinskými rohlíky obdarovávaly dívky své chlapce. Velký rohlík plněný mákem nebo povidly dostával čeledín nebo děvečka při odchodu ze služby.

Svatomartinské víno - Tradice Svatomartinského vína se vyvinula až z koloritu českých zemí, především Moravy. Mladé víno tam dostalo svůj název podle toho, že se poprvé otvíralo a ochutnávalo v den sv. Martina. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II.

Martin na bílém koni - Lidé vypozorovali, že největší teplotní rozdíly nastávají právě ve svátek sv. Martina, a proto tento den spojili s mnoha pranostikami: Na svatého Martina bývá dobrá peřina. Na svatého Martina kouřívá se z komína. Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí.