A právě do tohoto krásného městečka se v sobotu 9.června 2012 rozjela parta nadšenců z SDH Semily I. se svou parní stříkačkou.

Po více než dvouhodinové cestě se takřka dvacetičlenná skupina sester a bratrů se třemi auty dopravila na vysokomýtské náměstí, kde probíhaly tak trochu nostalgické oslavy 130 let od zprovoznění místní vlakové dráhy a i výročí 750 let od založení města králem Přemyslem Otakarem II.

Lidé v dobových šatech z let předválečných, stařičké motorky, auta i kola, zmenšenina nákladního vlaku, který povozil bezpočet dětí i dospělých, a naleštěná historická hasičská auta, ruční hasičská stříkačka, čtyři parní stříkačky z let 1904 až 1912 a mezi nimi i ta semilská. V prostředí vysokomýtského náměstí byl cítit klid, pokoj a slyšet bylo klapání stařičkých parních strojů a jejich píšťal. Občas, tu a tam, projel nějaký ten majitel staré motorky, aby bylo vidět, že je nejen hezká, ale i její jízdní vlastnost se zachovala.

I parní stříkačky ukázaly, že byť jim je již trochu více, některé letos dokonce slaví rovnou stovku, také ještě jsou plně funkční a do starého železa dozajista nepatří a snad by mohly i konkurovat dnešním moderním.

Jen jsou trochu náročnější na obsluhu a trochu těžší. Vždyť ta semilská váží 2.400 kilogramů. Skupinka semilských paromilů si i posléze prohlédla místní muzeum, které v těchto dnech též žilo párou, parními stroji a vzpomínkou na železniční trať, která městem prochází.

Ladislav Bruckner