„Z patnácti nabídek vyhrála ta nejlevnější. Cena byla jediné hodnoticí kritérium,“ uvedl semilský starosta Jan Farský.

Radnice původně předpokládala, že oprava druhé části náměstí před bývalým kinem Jitřenka bude stát 18,127 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Vítězná firma Stavby z Říčan se zavázala, že zakázku zvládne za 14,781 milionu.

16 zájemců

Výběrové řízení probíhalo od září. „Uspořádali jsme jej podobným způsobem, jako výběrové řízení na stavební úpravy kina. Přestože zákon požaduje zakázku zveřejnit 22 dnů, nechali jsme oznámení na centrální adrese téměř pět týdnů. Tato doba umožní nejen zpracovat cenovou nabídku co nejkvalifikovaněji, ale zajistí i dostatečný počet zájemců,“ vysvětlil šéf semilského odboru investic Vladimír Bělonohý.

Taktika se radnici vyplatila. Do soutěže o zakázku se přihlásilo 16 stavebních firem. „Převážně se jednalo o společnosti, se kterými má město praktické zkušenosti, případně spolupracují s okolními městy,“ upřesnil Bělonohý. Hodnoticí komise města jednu z firem ze soutěže vyřadila kvůli formálním nedostatkům nabídky.

Terasy a vodotrysk

Stavební práce na náměstí by měly začít v březnu a potrvají do konce roku po etapách tak, aby byla vždy alespoň polovina náměstí přístupná.

Firma Stavby má mimo jiné za úkol přestavět nynější parkoviště před obchodním domem Albert a na prostranství před kinem Jitřenka vybudovat okrouhlé stupňovité terasy, takzvané španělské schody, a plochu s vodotryskem.

Projekt opravy druhé části Riegrova náměstí těsně souvisí s projektem přestavby kina Jitřenka. To je již šest let zavřené. Loni na podzim v něm firma BAK, vzešlá z výběrového řízení, zahájila stavební práce. Přeměna kina na multifunkční společenské centrum s kinosálem pro 115 lidí, kavárnou, knihovnou a nahrávacím studiem bude stát zhruba 64 milionů korun a firma BAK ji má dokončit ještě letos.

Revitalizace centra Semil má dohromady stát zhruba 90 milionů korun, více než 63 milionů se městu podařilo získat z regionálního operačního programu Evropské unie.

V minulých letech město opravilo první část Riegrova náměstí, která má nyní podobu klidové zóny s fontánou a dominantní sochou slavného semilského rodáka, politika Františka Ladislava Riegra.

V roce 2007 město díky státní dotaci přebudovalo nevyhovující křižovatku v jižní části náměstí na kruhový objezd.