Slavnostní akt uzamčení kina spojený s prohlídkou prostor se uskutečnil v sobotu 27. června v 16 hodin. Den předtím promítlo kino od 18 hodin Menzelův film Báječní muži s klikou, v sobotu od 10 hodin film Přijela k nám pouť, poslední snímek starého kina.

„Tento okamžik bude symbolickým rozloučením s budovou kina, která sloužila městu po dlouhá léta, a v brzké době bude přeměněna na moderní, polyfunkční stánek kultury,“ uvádí semilský starosta Jan Farský.

Jak dodává, desetikorunová vstupenka na jeden z těchto posledních filmů bude zároveň sloužit jako vstupenka na první představení v novém kině.
„Prožít promítání v Jitřence je trochu extrémní zážitek. Sedačky jsou malé, tvrdé, smrdí to tam, ale právě proto chceme, aby si to lidé užili,“ vysvětluje starosta.

V současné době skončilo výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Z 15 stavebních společností, které se do něj přihlásily, jich odevzdalo nabídku pět. Jedna byla vyloučena a ze čtyř zbývajících firem byla jako nejlepší vybrána nabídka trutnovského BAKu s cenou 64,37 milionu korun. „BAK byl nejlevnější. Původně jsme předpokládali cenu 67 milionů korun. Jediným hodnoceným kritériem byla ale cena,“ upřesnil starosta. BAK se navíc zavázal, že zaměstná dva lidi ze semilského úřadu práce.

„Zahájení stavebních prací je plánováno na 1. srpna. Rekonstrukce nebude jednoduchá – dochází k mnoha bouracím pracím, výstavbě nových částí, ale především se omezí parkovací stání na náměstí pro zařízení staveniště. Dokončení je plánováno v září 2010,“ doplňuje vedoucí semilského odboru investic Vladimír Bělonohý. Oprava a přebudování Jitřenky na multifunkční dům nebude levná záležitost. I přes obdrženou dotaci 63,3 milionu korun z Regionálního operačního programu musí město Semily stavbu dofinancovat 27 miliony. Radnice si na to vezme revolvingový úvěr, který chce podle starosty Jana Farského doplatit ještě před komunálními volbami. „Nechceme zatěžovat další zastupitelstvo. Bylo by to od nás lišácké. Je to naše akce a proto ji toto zastupitelstvo doplatí,“ uvedl.

Připomeňme, že město rekonstrukcí kina významně ušetří. Zrušením stávající Městské knihovny v ulici Ke Stadionu, která je prostorově limitována, a jejím přesunem do Jitřenky dojde ke spojení dvou objektů a nižším nákladům na energie i opravy. Další peníze navíc přinese kavárna, kterou město nabídne k pronájmu. Současně s přestavbou Jitřenky dojde i k rekonstrukci prostoru v okolí kina, zejména před supermarketem Albert. Zde se objeví španělské schody, doplněn bude vodní prvek, místo bude kompletně předlážděno, upraveny prostory pro pěší i automobily. Doplněny budou také pítka pro lidi i zvířata, lavičky, drobná zeleň a hodiny.

Tomáš Lánský