VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Semilský Fokus už šestiletý

Semily - Mnoho let chybělo na Semilsku denní zařízení pro osoby s duševním onemocněním. Komunitní plán sociálních služeb, schválený v roce 2007, definoval priority.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Semilský Fokus už šestiletýFoto: Archiv

Prvořadým úkolem se stalo zřízení centra denních služeb pro lidi starší 16 let. „Byl vybrán nepoužívaný objekt se zahradou. Náklady na zprovoznění budovy uhradilo město. Začátkem dubna roku 2009 zahájila provoz sociálně terapeutická dílna a v průběhu dalšího roku bylo založeno občanské sdružení Fokus. Otevřeno je celý týden s výjimkou víkendů od půl osmé do šestnácti hodin," informuje manažerka sdružení Alena Bartoníčková.

Jedna z terapeutek, Jarmila Kuželová, přibližuje hlavní cíle sdružení: „Na prvním místě je pomoc při integraci nemocných a mentálně postižených osob do společnosti, udržování psychické rovnováhy v přirozeném prostředí uživatelů, motivace ke zdravému životnímu stylu, podpora duševního zdraví. Sociálně terapeutické dílny nabízejí možnosti využití volného času a při organizaci dne."

Aktivitám sdružení dává zelenou

V prostorách Fokusu upoutají rozmanité výrobky klientů. Keramika, batikování, bylinkové polštářky, šitá zvířata, malování na hedvábí, pletení, vyšívání, apod. „Klienty učíme činnostem, potřebným pro chod domácnosti. Nakupujeme, uvaříme si občas jednoduché pokrmy, upečeme dobrý koláč, vyrábíme pomazánky na pohoštění. Máme velkou zahradu. Jakmile je hezky, posedíme venku, sbíráme rybíz, sázíme květiny a bylinky, sekáme trávu," upřesňuje Alena Bartoníčková.

Vítané jsou výlety, společné čtení, cvičení, poslech hudby nebo společenské hry. Fokus spolupracuje s Podkrkonošskou společností přátel dětí zdravotně postižených, pomáhají s přípravou festivalu Patříme k sobě. Vloni s klienty poprvé jeli dokonce k moři do Chorvatska.

Osobně se přesvědčuji, že klienti nejsou žádní smutní lidé, nechybí jim vstřícnost, úsměvy. Je vidět, že si prostředí oblíbili. Říkají, že sem chodí rádi, mají tu přátele. Rádi si povídají. Dovídám se nejeden silný příběh.

Například autisty, který zpočátku jenom stál nebo seděl na chodbě a během dvou let ve Fokusu je schopný dobré komunikace, nejsou s ním problémy při změně terapie ani pohybu během dne.

Jiného klienta kdysi porazilo auto. Následkem toho má razantně sníženou pohyblivost poloviny těla a další nemalé zdravotní problémy. Všechno dokáže zvládat jednou rukou, je velice manuálně zručný a dobře komunikuje. Nabízí mi s velkou radostí, že vaří kávu a já musím přiznat, že ještě nikdy jsem jí nepila s takovou pokorou.

Klientka s maniodepresí po ročním pobytu získala s pomocí Fokusu pracovní uplatnění. Schizofrenik po osmi letech doma se ve Fokusu naučil výtvarným činnostem, o kterých tvrdil, že je nikdy nedokáže. Od narození těžce postižený muž dokáže hrát na varhany. Další schizofrenik je dnes na tom tak dobře, že už bez pronásledujících hlasů dokáže v noci v klidu spát.

Jsou sebevědomí, získávají práci

„Během předloňského roku od nás odešlo osm klientů, kteří získali práci odpovídající jejich zdravotnímu stavu. Pomohlo jim, že získali sebevědomí, přestali se litovat a my máme obrovskou radost, že se posunuli dál," doplňuje Michaela Barešová, terapeutka na základě dotace z Úřadu práce. Klienti za pomoci terapeutů začnou během jara zpracovávat návrh plakátu pro akci sdružení Patříme k sobě. Ta pomáhá integraci postižených do společnosti. Klienti se těší i na setkání pod názvem Tak to umíme my v Semilech. U fontány prezentují výrobky a činnosti.

K významným pomocníkům v náročné práci občanského sdružení Fokus patří řada sponzorů. „Pomáhá nám například jedna z největších firem v Semilech a také významná pojišťovna. Jejich zaměstnanci nám pomohou s malováním, úpravou zahrady, velkým úklidem. S malými či většími dary pomáhá nemálo anonymních občanů," dodává Alena Bartoníčková. Fokus podporují Liberecký kraj, město Semily, nadační fond Zlatá Praha, ministerstvo práce a sociálních věcí a další. Občas neprávem postižené lidi posuzujeme jen podle psychiatrické diagnozy. Bez ohledu na to, jaké znalosti, vědomosti, schopnosti mají. Pracovní rehabilitace a individuální přístup naplňuje potřeby těchto lidí, zlepšuje jejich zručnost, schopnost soustředění, motoriku, spolupráci a komunikaci s ostatními. Získávají postupně pocit potřebnosti. U většiny klientů dochází ke zlepšení zdravotního stavu a pohledu na svět.

„Rádi bychom, aby rodiče nebo příbuzní postižených odbourali nedůvěru a nepovažovali návštěvu u nás za cosi stigmatizujícího. I postižení mají právo na plnohodnotnější život a my k tomu můžeme přispět. S klienty jsme vymysleli dvě motta V každém okamžiku potřebujeme veselost, abychom překonali všechny překážky a Když je srdce šťastné, objímá celý svět," loučí se Alena Bartoníčková.

Věra Nutilová

Autor: Redakce

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní25 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ - vedení účetní agendy akciové společnosti, zpracování faktur, zpracování podkladů pro uzávěrky účetnictví, inventury účtů, zajišťování výstupů pro finanční úřad a banky, příprava daňového přiznání, Nabízíme: příspěvek na stravování, zvláštní prémie. Pracoviště: Naf, a.s., Bucharova, č.p. 194, 543 02 Vrchlabí 4. Informace: Jiří Kousal, .

Služby - Služby Poštovní doručovatel17 300 Kč

Třídiči poštovních zásilek Pracovník - třídění a příprava zásilek - kartista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK - třídění a příprava zásilek - kartista, Náplň práce:, - budete nakládat a vykládat zásilky (do 15 kg u listovních, do 40 kg u balíkových) a zpracovávat je (ruční manipulace a třídění), Požadujeme:, - čistý trestní rejstřík, protože budete manipulovat i s drahým zbožím klientů, - dobrou fyzickou kondici, ne všechny balíky jsou lehké , Jsme sehraný tým - vše potřebné Vás naučíme., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Už po roce práce u nás dostanete smlouvu na dobu neurčitou.. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - pracoviště, Královédvorská, č.p. 132, 541 01 Trutnov 1. Informace: Petra Kubistová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Referent jakosti - metody kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT JAKOSTI - METODY KVALITY, Úkoly: analýza dat z kontrol, auditů a zmetkovitosti, - provádění auditů - interní, externí, procesní, - analýza a redukce zmetkovitosti, příprava podkladů pro interní porady, vypracování zpráv o kvalitě, Q- Reporting, - správa systému s podpisy procesů, - zajišťování požadavků v oblasti ESD, dohled a realizace opatření ze zákaznických, interních a dodavatelských auditů a reklamací, spolupráce s R&D na projektech a implementovat specifické požadavky, - prosazovat nástroje řízení kvality ( Paretto, ishikawa, FMEA, OBEYA), - organizace školení pracovníků v oblasti kvality, Předpoklady: SŠ technického směru, specifické znalosti a dovednosti: dobrou orientaci a odborné znalosti v oblasti interní a zákaznické kvality, znalost systému řízení jakosti ISO 9001 popř. ISO 14001, výborné jazykové znalosti AJ ( NJ výhodou), samostatnost, flexibilita, schopnost učit se novým věcem, orientace v technické dokumentaci, znalost měřících metod, zejména měření rozměrů, znalosti FMEA a auditů, znalost v oblasti metrologie a základních metod kvality, Nabízíme: atraktivní mzdové ohodnocení, týden dovolené navíc, vzdělávací poříležitosti - jazykové kurzy, příspěvek 1000,-Kč - po odpracovaném roce na penzijní připojištění, 55% příspěvek na stravu, 6000,-Kč roční příspěvek na sportovní, zdravotní a kulturní aktivity, příspěvek až 4000,-Kč ročně na dětskou rekreaci, V případě zájmu zasílejte motivační dopis a Váš životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Pepperl+fuchs manufacturing s.r.o. - trutnov, Tovární, č.p. 10, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kontakt, +420 494 771 312.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik28 000 Kč

Technici elektronici ve výzkumu a vývoji Výzkumný a vývojový pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝZKUMNÝ A VÝVOJOVÝ PRACOVNÍK - VŠ elektro, - znalost analogové techniky a programování, znalost NJ/AJ, organizační schopnosti, praxe ve vývoji elektronických zařízení vítána, samostatnost, zodpovědnost, Pracovník je zodpovědný za vývoj induktivních senzorů v naší provozovně a to zahrnuje: vývoj analogových obvodů v oblasti senzoriky, vývoj firmware, podpora výroby, spolupráce s vývojovým oddělením v Mannheimu, tvorba technické dokumentace, , V případě, že Vás tato pozice zaujala, prosíme o zaslání Vašeho životopisu a průvodního dopisu v českém i cizím jazyce. Prosíme také o doložení nejvyššího dosaženého vzdělání.. Pracoviště: Pepperl+fuchs manufacturing s.r.o. - trutnov, Tovární, č.p. 10, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kontakt, +420 494 771 312.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lavina v Hrazeném dole zasypala muže, vyvázl s podchlazením

Vrchlabí - Děčín
14

Medvěd padl. Teď o druhý post

Seriál Deníku: V pátek najdete dobové fotografie z Černého Dolu

Trutnovsko - V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československé republiky. K významným oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

Právě jsme se narodili - únor 2018

Trutnovsko, Pojizeří /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme od ledna 2017 pouze jedno miminko.

Na autobusáku přistál vrtulník kvůli dítěti

Trutnov - Velkou pozornost upoutala na autobusovém nádraží před polednem přistávající žlutá helikoptéra Letecké záchranné služby.

V Trutnově se brzy změní dosavadní Tržní řád

Trutnov - Od 1. dubna začne ve městě platit nový Tržní řád. Radní schválili některé úpravy dosavadního znění tohoto dokumentu, který platil od roku 2003.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT