VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Semilský Fokus už šestiletý

Semily - Mnoho let chybělo na Semilsku denní zařízení pro osoby s duševním onemocněním. Komunitní plán sociálních služeb, schválený v roce 2007, definoval priority.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Semilský Fokus už šestiletýFoto: Archiv

Prvořadým úkolem se stalo zřízení centra denních služeb pro lidi starší 16 let. „Byl vybrán nepoužívaný objekt se zahradou. Náklady na zprovoznění budovy uhradilo město. Začátkem dubna roku 2009 zahájila provoz sociálně terapeutická dílna a v průběhu dalšího roku bylo založeno občanské sdružení Fokus. Otevřeno je celý týden s výjimkou víkendů od půl osmé do šestnácti hodin," informuje manažerka sdružení Alena Bartoníčková.

Jedna z terapeutek, Jarmila Kuželová, přibližuje hlavní cíle sdružení: „Na prvním místě je pomoc při integraci nemocných a mentálně postižených osob do společnosti, udržování psychické rovnováhy v přirozeném prostředí uživatelů, motivace ke zdravému životnímu stylu, podpora duševního zdraví. Sociálně terapeutické dílny nabízejí možnosti využití volného času a při organizaci dne."

Aktivitám sdružení dává zelenou

V prostorách Fokusu upoutají rozmanité výrobky klientů. Keramika, batikování, bylinkové polštářky, šitá zvířata, malování na hedvábí, pletení, vyšívání, apod. „Klienty učíme činnostem, potřebným pro chod domácnosti. Nakupujeme, uvaříme si občas jednoduché pokrmy, upečeme dobrý koláč, vyrábíme pomazánky na pohoštění. Máme velkou zahradu. Jakmile je hezky, posedíme venku, sbíráme rybíz, sázíme květiny a bylinky, sekáme trávu," upřesňuje Alena Bartoníčková.

Vítané jsou výlety, společné čtení, cvičení, poslech hudby nebo společenské hry. Fokus spolupracuje s Podkrkonošskou společností přátel dětí zdravotně postižených, pomáhají s přípravou festivalu Patříme k sobě. Vloni s klienty poprvé jeli dokonce k moři do Chorvatska.

Osobně se přesvědčuji, že klienti nejsou žádní smutní lidé, nechybí jim vstřícnost, úsměvy. Je vidět, že si prostředí oblíbili. Říkají, že sem chodí rádi, mají tu přátele. Rádi si povídají. Dovídám se nejeden silný příběh.

Například autisty, který zpočátku jenom stál nebo seděl na chodbě a během dvou let ve Fokusu je schopný dobré komunikace, nejsou s ním problémy při změně terapie ani pohybu během dne.

Jiného klienta kdysi porazilo auto. Následkem toho má razantně sníženou pohyblivost poloviny těla a další nemalé zdravotní problémy. Všechno dokáže zvládat jednou rukou, je velice manuálně zručný a dobře komunikuje. Nabízí mi s velkou radostí, že vaří kávu a já musím přiznat, že ještě nikdy jsem jí nepila s takovou pokorou.

Klientka s maniodepresí po ročním pobytu získala s pomocí Fokusu pracovní uplatnění. Schizofrenik po osmi letech doma se ve Fokusu naučil výtvarným činnostem, o kterých tvrdil, že je nikdy nedokáže. Od narození těžce postižený muž dokáže hrát na varhany. Další schizofrenik je dnes na tom tak dobře, že už bez pronásledujících hlasů dokáže v noci v klidu spát.

Jsou sebevědomí, získávají práci

„Během předloňského roku od nás odešlo osm klientů, kteří získali práci odpovídající jejich zdravotnímu stavu. Pomohlo jim, že získali sebevědomí, přestali se litovat a my máme obrovskou radost, že se posunuli dál," doplňuje Michaela Barešová, terapeutka na základě dotace z Úřadu práce. Klienti za pomoci terapeutů začnou během jara zpracovávat návrh plakátu pro akci sdružení Patříme k sobě. Ta pomáhá integraci postižených do společnosti. Klienti se těší i na setkání pod názvem Tak to umíme my v Semilech. U fontány prezentují výrobky a činnosti.

K významným pomocníkům v náročné práci občanského sdružení Fokus patří řada sponzorů. „Pomáhá nám například jedna z největších firem v Semilech a také významná pojišťovna. Jejich zaměstnanci nám pomohou s malováním, úpravou zahrady, velkým úklidem. S malými či většími dary pomáhá nemálo anonymních občanů," dodává Alena Bartoníčková. Fokus podporují Liberecký kraj, město Semily, nadační fond Zlatá Praha, ministerstvo práce a sociálních věcí a další. Občas neprávem postižené lidi posuzujeme jen podle psychiatrické diagnozy. Bez ohledu na to, jaké znalosti, vědomosti, schopnosti mají. Pracovní rehabilitace a individuální přístup naplňuje potřeby těchto lidí, zlepšuje jejich zručnost, schopnost soustředění, motoriku, spolupráci a komunikaci s ostatními. Získávají postupně pocit potřebnosti. U většiny klientů dochází ke zlepšení zdravotního stavu a pohledu na svět.

„Rádi bychom, aby rodiče nebo příbuzní postižených odbourali nedůvěru a nepovažovali návštěvu u nás za cosi stigmatizujícího. I postižení mají právo na plnohodnotnější život a my k tomu můžeme přispět. S klienty jsme vymysleli dvě motta V každém okamžiku potřebujeme veselost, abychom překonali všechny překážky a Když je srdce šťastné, objímá celý svět," loučí se Alena Bartoníčková.

Věra Nutilová

Autor: Redakce

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SAMICE NÁJIN A FATU jsou v keňské rezervaci Ol Pejeta pod stálým dohledem ozbrojených složek. Spolu se samcem Súdánem jsou posledními zvířaty svého druhu.
6

Súdán přežil genocidu. Teď zkouší štěstí v internetové seznamce

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Dva školáci ze ZŠ V Domcích dostali ceny za Dětský čin roku

Trutnov – Dětský čin roku představil další hrdiny z řad těch nejmenších. Třináctý ročník projektu, jehož organizátorem je společnost Whirlpool, se i letos nesl ve znamení příběhů dětí, které zachraňovaly život, ale také rozdávaly radost nemocným. Ocenění získali i dva žáci Základní školy v Domcích z Trutnova.

Pod Rýchorskou boudou se ztratil turista. Našli ho díky termokameře

Horní Maršov - Ztraceného muže, který se vydal v noci pěšky z Horního Maršova na Rýchorskou boudu, našli dobrovolní hasiči z Horného Maršova s policisty díky čerstvým stopám ve sněhu a termokameře.

Špindl zahájil zimní sezonu

Špindlerův Mlýn - Skiareál Špindlerův Mlýn přivítal zimní sezonu ve velkém stylu a přichystal pro lyžaře řadu novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT