Vedení devítitisícového města pro návštěvníky připravilo speciální balíček, díky kterému se budou moci ubytovat a nemuset sami složitě vymýšlet, jak ve městě víkendové dny stráví. Starosta Jan Farský (Volby pro Semily) řekl, že je služba určena především mladým rodinám a také seniorům. Města podobnou nabídku obvykle neposkytují.

„Víme, že cizinci do našeho regionu příliš nechtějí a že jsme spíše český cíl. Potřebujeme konkurenční výhodu proti významným turistickým střediskům, kam lidé jezdí automaticky,“ vysvětlil Farský, podle něhož by bylo ideální, kdyby se podobná nabídka objevila i na dalších místech, kde lidé všechna lákadla a zajímavé turistické cíle běžně neznají.

Balíček nabídne ubytování a stravování v semilském sportovním centru, kde jsou k dispozici přes tři desítky lůžek. Jeho součástí bude volné vstupné do Muzea a Pojizerské galerie, na kostelní věž nebo do Bozkovských dolomitových jeskyní. Ve sportovním centru se také lidé budou moci věnovat sportovní či welness aktivitě. Čeká je případně i procházka Riegrovou stezkou nebo návštěva vodní elektrárny.

Třídenní pobytový balíček bude možné využít od dubna do konce října. Rodinu se dvěma dětmi bude víkend strávený na Semilsku stát 5250 korun, dva dospělé 3250 korun.

„Program je myšlen jako doplňkový a měl by propagovat,“ doplnil Farský. Město si proto nestanovuje limity, kolik turistů jej má během sezony využít. Zajímavé by podle Farského mohlo být i to, že za službu ručí přímo město, které se chce pochlubit tím nejlepším, co je v něm i v jeho okolí možné vidět.
Liberecký kraj patří k nejnavštěvovanějším regionům v zemi a má také jedny z nejvyšších ubytovacích kapacit. Jeho návštěvnost ale v posledních letech klesá. Ubývá hlavně návštěvníků z ciziny. Loni v kraji přenocovalo celkem 634 405 turistů, meziročně asi o 18 500 méně. Cizinců přijelo 148 761, což představuje propad o desetinu.

Loňská čísla ale výrazně ovlivnily i katastrofické záplavy, které v létě řadu lidí od cesty do Libereckého kraje odradily.