Na podnět libereckého pracoviště Národního památkového ústavu prohlásilo za novou kulturní památku železobetonový most přes řeku Kamenici v Podspálově, jenž v sobě nese hned několik konstrukčních zajímavostí.

„Podle všech informací se jedná zřejmě o první most v Československu, který byl postaven šikmo na tok řeky. Další neobvyklostí je jeho spád i konstrukční řešení, kdy mostovku podpírá oblouk tvořený dvěma samostatnými segmenty s odlišným založením a dokonce se vzájemným posunem," vysvětluje Roman Hedvičák, pracovník památkové péče MěÚ Semily.

Spálovský most, projektovaný Františkem Loskotem, byl postaven v letech 1936 až 1938 firmou Litická a.s., lomové a stavební podniky Praha. Jeho hodnotu navyšuje i doba, v níž dílo vzniklo a bylo dokončeno (připomeňme si složitou situaci celonárodního vzepětí před vypuknutím II. světové války) i způsob jeho financování, zmíněný dokonce pamětní deskou na skále u mostu: „Za přispění země české".

Most se sousední spálovskou hydroelektrárnou a okolní dramatickou přírodou tvoří kompaktní, vyváženou a mimořádně malebnou scenérii. Je svébytným a zcela unikátním projevem stavebního umu doprovázeným znatelným odhodláním a vírou v budoucnost Československa. Stavební firma, která v té době mimochodem postavila ve vojenském prostoru Brdy velice důležitý zkušební železobetonový pěchotní srub určený pro obranu republiky, odvedla na mostu stejně jako na srubu skvělou práci a most se tak do dnešních dob dochoval ve velmi dobrém stavu, navíc bez jakýchkoli znehodnocujících úprav.

(rc)