Termín pro případné 2. kolo je shodný s datem prezidentských voleb 12. a 13. ledna. Uchazeči mají možnost podat kandidaturu nejpozději v pondělí 20. listopadu. Vítěz doplňujících voleb bude působit v Senátu pouze na tříleté období, které zbývá do vypršení senátorského mandátu, jenž v roce 2014 získal Jiří Hlavatý. Do lednových voleb bude Trutnovsko v Senátu bez zastoupení.

Případ, kdy senátor zamíří v době svého mandátu do Poslanecké sněmovny, se nestal poprvé. „V minulosti byli do Poslanecké sněmovny zvoleni ještě jiní úřadující senátoři. V roce 2006 byl do dolní komory zvolen tehdejší senátor za KDU-ČSL Milan Šimonovský, v roce 2010 se ve zcela totožné situaci ocitl tehdejší senátor Karel Schwarzenberg a roce 2013 Tomio Okamura. Vždy získali mandát v Poslanecké sněmovně automaticky ke dni zvolení a rovněž automaticky jim zanikl mandát senátorský,“ upozornil Petr Just, politolog z Metropolitní univerzity v Praze, vedoucí katedry politologie a humanitních studií. Zůstal poněkud překvapený z reakcí některých politologů, zpochybňujících výklad Ústavy.

„Ústava ČR dle mého názoru hovoří zcela jasně. V čl. 19, odst. 3 se píše: "Mandát poslance nebo senátora vzniká zvolením." Tedy nikoliv tím, že zvolený člověk přijede do sněmovny a tam podepíše poslanecký slib. Mandát skutečně vzniká zvolením. Ještě dodám, že článek 21 říká, že "nikdo nemůže být současně členem obou komor Parlamentu. Pokud by mandát vznikal až složením slibu, pak by byl prostor pro to se rozhodnout. Mandát až složením slibu u nás vzniká u prezidenta, ale je to výslovně uvedeno v Ústavě (konkrétně v čl. 55 Ústavy), nebo u poslanců Evropského parlamentu, nikoliv však u poslanců a senátorů Parlamentu České republiky. Pan Hlavatý jako zákonodárce by nám, občanům, měl jít příkladem a v duchu hesla "neznalost zákona neomlouvá" neargumentovat tím, že ho na to nikdo neupozornil,“ poznamenal Petr Just.

„Neupírám ani v nejmenším panu Hlavatému právo kohokoli podpořit. Ale pokud zvolí takovou formu, že se nechá umístit na kandidátní listinu, musí počítat i s možností zvolení. Zejména pokud aktuálně zastává pozici, s níž je mandát poslance neslučitelný. Pan Hlavatý není jediný, kdo podporuje svoji stranu či hnutí přítomností na kandidátní listině. Dělali a dělají to i mnozí jiní a nevytýkám jim to, ale musí vědět, co to pro ně znamená, pokud ve volbách náhodou a nečekaně uspějí,“ vyjádřil se vedoucí katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity v Praze.