V tu chvíli bohužel něvědí, že jsou obětí podvodníka. V Desné se tomuto hyenismu rozhodli předcházet. Vybaví seniory dveřními řetězy a kukátky a v neposlední řadě je naučí rozpoznat podvodníka.

„V katastru Desné žije 427 žen starších šedesáti let a 236 mužů ve věku od třiašedesáti let, kteří jsou v tomto ohledu vysoce ohroženou skupinou. A víme, že od určitého věku je náročné a někdy i nemožné se účinně bránit například proti vniknutí do bytu, krádežím nebo podloudnému domovnímu prodeji,“ říká starosta Desné Marek Pieter.

Psycholog Jeroným Klimeš s tím plně souhlasí a podle svých slov by bral zločin na důchodci stejně, jako zločin na dítěti. „Problém tkví v tom, že senioři, speciálně ti osamělí, jsou sociálně vyhladovělí. V praxi to pak bohužel funguje i tak, že stejně jako děti ve škole si různými dárky kupují své spolužáky, jsou si starší lidé schopní kupovat ty mladé. Proto je hyenismus na seniorech tak častý,“ vyjádřil se před nedávnem psycholog.

Desenští chtějí v rámci připraveného projektu, který finančně podpořil Liberecký kraj, seznámit seniory s případnými riziky, naučit je rozpoznat krizovou situaci a reagovat na ni, naučit je orientaci v právním světě a také zlepšit jejich spolupráci se strážníky městské policie.

Nekontrolovatelnému vstupu do obydlí seniorů chce město zabránit pomocí dveřních řetízků a kukátek, pomoci mají i osobní alarmy. Preventivně by měly zapůsobit i informačních tiskoviny a senioři samozřejmě dostanou důležitá telefonní čísla a odkazy na krizové poradny.

Teoretická část projektu se uskuteční formou prezentace lektorem. Ta se bude konat v kulturním a informačním středisku. Kapacita bude 30 až 40 osob, termíny 24. 11. a 8. 12., vždy od 10 hodin a od 16 hodin.

Jan Vrabec