Za takřka nulovým zájmem vidí obavu seniorů ze zodpovědnosti za případné úrazy dětí na přechodech pro chodce. „To byl důvod, proč ten člověk nakonec od toho ucouvl," uvedl Špetlík.

Dobrovolníci měli pomáhat hlídat přechody u základních škol už od 1. září, projektu se přesto radnice zatím vzdát nechce. Seniory chce oslovit prostřednictvím letáků, které budou dostávat děti pro své prarodiče ve školách. Město už nakoupilo i potřebné vybavení pro případné zájemce, výstražnou vestu, čepici i zastavovací terčík. V Libereckém kraji je to ojedinělý počin, seniory k hlídání přechodů využívají třeba v Brně nebo Svitavách.

Podnětem k vyhlášení kampaně byla petice občanů, kteří žádali zajištění zvýšeného dohledu u přechodu v Nádražní ulici ve dnech školního vyučování. Podle starosty Tomáše Hocke se ale ani mezi nimi neobjevil nikdo, kdo by se chtěl podílet na zvýšení bezpečnosti při přecházení silnic.

Přechody v Turnově podobně jako v dalších městech hlídají v průběhu školního roku strážníci i policisté. Kontroly jsou ale nepravidelné, navíc převážně jen ráno, kdy děti chodí do škol.