Hlavní protagonisté, komentátor Jiří Hölzel a meteoroložka Alena Zárybnická se v něm vydají do Pece pod Sněžkou a dalších krkonošských lokalit. Tematicky se zaměří na bezpečnost na horách.

„Při skialpovém lyžování dokážeme na jedněch lyžích stoupat na vrcholy hor pomocí takzvaných tuleních pásů i sjíždět volně z kopce jako v klasickém sjezdu. Skialpinismus pak dělíme na rekreační, závodní a extrémní, tedy skimountaineering," vysvětlil  základy horský vůdce Vojtěch Dvořák.

Historie skialpinismu v českých zemích je vlastně tak stará jako historie samotného lyžování. O dávných lyžnících, mimořádných dovednostech pionýrů lyžování i prvních hvězdách lyžařského nebe v premiérovém dílu promluví znalec dávných  Krkonoš Pavel Klimeš.

Dojde taky na základy alpinismu,  expertní předpověď počasí Aleny Zárybnické, praktická doporučení na oblečení i vybavení, nezbytnou kontrolu funkčnosti lavinových vyhledávačů, instruktáž nasazování stoupacích pásů, výuku práce s vázáním při prudkém stoupání a další témata. Chybět nebude ani simulace záchrany zraněného vrtulníkem.

Seriál Skialpem to začalo bude k vidění na programu ČT Sport:
14. listopadu – 13.00
21. listopadu – 13.20
28. listopadu – 13.20
5. prosince – 11.55

Skialpinismus představí nový televizní seriál

Ke skialpinismu se kromě lyžařských zážitků váže také respekt k horám, o čemž se diváci prvního dílu přesvědčí v Modrém dole.

„Podobně velká lavina zde podle záznamů spadla někdy před sto lety," řekl Pavel Cingr z Horské služby na místě, které nedávno výrazně poznamenal přírodní živel. Ideální místo, na kterém si mohou protagonisté seriálu vyzkoušet nafukování lavinového batohu a zejména vyhledávání osob pod lavinou vyhledávačem, sondou i prostřednictvím lavinového psa. Ostatně bezpečnost na horách se objeví v tomto prvním díle ještě několikrát. „Věřím, že si hned úvodní část najde fanoušky nejen během televizního vysílání, ale i později na portálu www.i-vysilani.cz. Dělali jsme všechno proto, abychom přenesli naše skialpové zážitky z nejkrásnějších českých hor skrz televizní obrazovku a každého navnadili, aby se vydal na kopce taky. Snad se nám to podařilo," poznamenala Alena Zárybnická.

Další díly seriálu byly točené v zahraničí, diváci tak uvidí ještě Tyrolsko, Jižní Tyrolsko a SunnmøreAlps.