Jana Pravcová ze Stružince své povídání s promítáním příští týden v úterý zaměří na houby od jara do zimy. Mimořádně ale až v 18 hodin. Posluchači mohou brát tento pořad jako úvodní pozvání na připravovanou Celostátní výstavu hub, která proběhne v příštím roce na lomnickém zámku u příležitosti 10. výročí založení zdejšího mykologického klubu.

Další akce bude věnována tématu Česká bible v našich národních dějinách i v písemnictví. K této problematice promluví pedagog z hradecké univerzity Vladimír Koblížek, a to ve ve čtvrtek 27. října od 17 hodin.

Na svátek sv. Huberta se ve čtvrtek 3. listopadu od 17 hodin uskuteční další přednáška lesníka Oldřicha Horáka ze Žďáru u Kumburku, především s mysliveckou tematikou. V pořadu zvaném Vzpomínky na Kanadu přednášející pohovoří také o historii a přírodních krásách této pozoruhodné země.

Letos již potřetí zavítáme s lomnickým cestovatelem Liborem Drahoňovským prostřednictvím vyprávění a promítání na jeho toulky. Tentokrát výjimečně ne po zahraničních destinacích, ale zůstaneme v Čechách. Navštívíme Českobudějovicko, oblast s obrovskou koncentrací historických, ale i přírodních pamětihodností. Přednáška je naplánována na středu 9. listopadu v 17 hodin.

V úterý 15. listopadu opět v 17 hodin, proběhne na českou minulost zaměřená přednáška Evy Ulrychové z Regionálního muzea v Jičíně s názvem Přemyslovská knížata 9. 10. století od Bořivoje k Boleslavu III. (874 999).

Ve čtvrtek 24. listopadu se uskuteční její druhá přednáška s historickým podtextem, tentokrát na téma Kosmas a jeho kronika Čechů aneb Český stát v 11. a na začátku 12. století. Oba dané okruhy jsou pestré mnoha neznámými a pozoruhodnými údaji o knížatech a dalších známých obyvatelích Čech a Moravy.

Všechny akce se konají v prostorách vstupní haly lomnického muzea a vstupné je dobrovolné.

(jdm)