I v letošním roce se zrekonstruovaná památka může těšit z překonání magické stotisícové hranice návštěvnosti. „Vloni do areálu dorazilo 140 tisíc lidí, letos jsme jich napočítali zatím 111 tisíc. Díky vánočním trhům se toto číslo ještě zvýší. I když je to od loňska pokles, pro nás je tento počet znovu rekordní a jsme za něj rádi," pochvaluje si už nyní Libor Švec, dlouholetý kastelán v Hospitalu Kuks. „Lidé se k nám vracejí, nachází si čím dál větší vztah také k bylinkové zahradě, která se letos už opravdově probudila. Návštěvníkům se tato zahrada líbí, chodí sem odpočívat a často nám i říkají, že je jim tu dobře. To mě těší," dodává.

Hospital v letošním roce zaznamenal také absolutní návštěvnický rekord. Za jeden den památku navštívilo neuvěřitelných 1900 lidí. „Snažíme se zaměřovat na kvalitu. Rádi bychom návštěvníky uspokojovali kvalitními službami, což se nám vloni příliš nedařilo. Tvořily se tu fronty, mnoho zájemců o prohlídky jsme ani nemohli uspokojit. Teď v tom návštěvnickém čísle vidím pozitivní nárůst hlavně v tom ohledu, že se k nám lidé vrací a že můžeme být všichni spokojenější, co se týče kvality služeb," myslí si Libor Švec.

Podle něj se na nižším čísle podepsal pozvolnější start do letošní sezony. Velmi dobré statistiky naopak dokládaly oblíbené svatohubertské slavnosti a především vinobraní. To se těší obrovskému zájmu u lidí z celého regionu i vzdálenějších destinací.

„Já jsem spokojený i z toho hlediska, že se v hospitalu stále častěji velké návštěvnosti těší i akce zaměřené na vzdělávání. Probíhají tu výtvarné plenéry i jiné umělecké akce a přednášky. Cítím, že peníze, které nám Evropská unie poskytla na opravu, přispívají skutečně k oživení všech prostorů, které dříve nemohly být využívány," pochvaluje si kastelán.

Hospital Kuks letos prvně otevřel bylinkářství na nádvoří, stejně jako hospodu uvnitř areálu. Kromě toho nasbíral řadu ocenění stal se například stavbou roku nebo destinací roku. „A na příští rok už připravujeme další novinky," hlásí v předstihu Libor Švec.