Šestadvacetiletý Pavel David z Liberce sháněl vhodný byt pro sebe a svou o tři roky mladší přítelkyni Danielu s krátkými přestávkami téměř dva roky. Zatímco na začátku připomínal kolotoč hledání marný boj, v minulém roce a letos se s nabídkami atraktivního bydlení roztrhl pytel.

„Na začátku loňského roku bylo bytů opravdu málo, na prohlídku jsme chodili jednou za čas. Někdy v listopadu se to začalo měnit a najednou jsme měli z čeho vybírat. A taky, že jsme nakonec vybrali,“ pochvaluje si Pavel.

Propad prodejů

Podle realitních odborníků za takový vývoj může propad prodejů, který kanceláře zaznamenaly právě na konci loňského roku. Je to logické. Zájem o byty nebyl valný, a tak se postupem času rozšířila nabídka nevyužitého bydlení. Teď se situace mění, zájem se oživuje, ale nabídka zůstává stále poměrně pestrá.

Jen v Liberci mají zájemci na výběr čtyři desítky nových bytů, z nich do většiny se lze okamžitě nastěhovat. Přestože některé z nich se nabízejí i více než půl roku, ceny se snižují pouze výjimečně.

„Krize se projevila zejména v poklesu cen ve starší zástavbě, developeři však na ni příliš nereagovali,“ poznamenal majitel liberecké společnosti Patria Reality Pavel Hála. Krize výrazně srazila ceny starších bytů o 20 procent a na některých sídlištích až o 40 procent. Zatímco ještě před dvěma lety se třípokojové byty na největším libereckém sídlišti Rochlice prodávaly za ceny blížící se ke dvěma milionům korun, dnes lze takový byt pořídit za 1,2 milionu. Dražší jsou byty ve starší zástavbě třeba na sídlišti Králův Háj nebo v Ruprechticích a Františkově.

Víc jsou lidé ochotni zaplatit hlavně za byty ve zděných domech. „Pro většinu kupujících je stále při výběru rozhodující cena,“ řekl Hála. Rodinných domů se krize prakticky nedotkla a ceny pozemků jdou stále nahoru.

V současné době je v Liberci poměrně široký výběr nových bytů v cenách od 27 tisíc korun za metr čtvereční až po 70 tisíc korun za metr čtvereční. Nejčastěji ale developeři nabízejí nové byty za ceny kolem 35 tisíc korun za metr čtvereční.

(čtk)