Královédvorskou zoo zima nepřekvapila. Všechny cesty v areálu jsou uklizené, sněhové návěje na střechách pracovníci v případě potřeby odstranili. Zvířata chodí ven na určitou dobu.
„Pokud je mínus deset, mohou jít zvířata se srstí ven, samozřejmě na kratší dobu než obvykle. Dnes jsme naměřili mínus sedmnáct. Uvidíme, jak se počasí vyvine, podle toho rozhodneme, zda dnes půjdou do výběhů,“ vysvětlila ředitelka Dana Holečková. I když je mráz, pro vycházky to nevadí. Svítí totiž sluníčko a zvířata se tak mohou vyhřívat. „Méně nám vyhovuje například mínus dva, ale zataženo a vlhko. Nejhorší je samozřejmě obleva, kdy dochází k námrazám. Kopytníkům hrozí uklouznutí a zlomeniny. To ven chodit nemohou vůbec,“ dodala Holečková.
Přesto jsou dvě zvířata, které jsou teď velice spokojená. „Jedná se o sibiřské tygry,“ doplnila ředitelka zoo. V pavilonech je ale útulno a teplo. Navíc vyniká vánoční výzdoba, která potrvá nejméně do konce měsíce.
Do vrchlabského útulku pro poraněná divoká zvířata při Správě Krkonošského národního parku lidé v těchto dnech nosí hlavně dravé ptáky, poštolky a káňata. Dravci se kvůli zamrzlé vodě v přírodě stahují k lidským obydlím. Zesláblé ptáky pak lidé přinášejí do útulku. „Necháme je u nás pár dní ohřát a v co nejkratší době se je snažíme pustit zpět do přírody,“ informovala vedoucí útulku Ondřejka Bachtíková.
Zvýšenou péči musí věnovat také opuštěným psům v útulcích. „Zvýšili jsme počet krmení na tři denně, maso dostávají zvířata vařené,“ vysvětlil Martin Antonín z královédvorského útulku. Psi tak mají víc energie na zvládání zimy. Navíc dostali do kotců matrace. Štěňata umístili do stavebních buněk.
(bm,top)