Kraj už získal stavební povolení na opravu dvou důležitých silnic na Vrchlabsku a Semilsku. Uvedl to mluvčí Krajského úřadu v Hradci Králové Imrich Dioszegi. Úvodní investice do infrastruktury přijde zhruba na sto milionů korun. „Letos se dočká obnovy silnice mezi Dolní Brannou a Kunčicemi a úsek spojující Horka u Staré Paky se Studencem, kudy nyní míří turisté do zimních středisek," upřesnil mluvčí.

„Stavební práce na těchto silnicích začnou v ideálním případě letos v létě a nejpozději v první polovině příštího roku budou sloužit řidičům," řekl krajský radní Josef Dvořák, odpovědný za oblast investic.

Po opravě volají nejen řidiči, ale i zástupci místní samosprávy několik let. Šance na řešení svitla díky rozvoji vrchlabské průmyslové zóny. Zdejší automobilka je na dopravním spojení závislá.

„Na rekonstrukce dvou úseků horských silnic, během kterých musí řidiči počítat s uzavírkami, naváže v příštím roce ještě další část mezi obcemi Studenec a Dolní Branná. Tato část letos opravené komunikace propojí a řidičům bude následně sloužit kompletně opravený 13 kilometrů dlouhý úsek," doplnil Imrich Dioszegi.

Rozvoj zóny pomůže i řešení dopravní situace v samotném Vrchlabí. „V rámci dotací bude vybudována nová kruhová křižovatka, která zajistí lepší průjezdnost městem," informoval už před časem starosta Jan Sobotka.

Investice za 700 milionů

Modernizace pozitivně zasáhne i silnici I/14. Celkem by se mělo Vrchlabsko dočkat investic za zhruba 700 milionů korun. Tři čtvrtiny zaplatí stát, zbytek uhradí Královéhradecký kraj ve spolupráci s Libereckým krajem a městem Vrchlabí. S rozvojem zóny souvisí i další investice. Město čeká výstavba fotbalového stadionu. Dosavadní hřiště automobilka využila pro své rozšíření. Stadion má vyrůst na pozemku ve směru na Jilemnici. Náklady jsou vyčísleny na 80 milionů korun. Stát zafinancuje 75 procent ze 60 milionů.

„Zbývající částku tvoří neuznatelné náklady. Týkají se například lávky přes obchvat, bez které se vzhledem k bezpečnosti lidí neobejdeme. Takové záležitosti budeme muset dofinancovat sami," vysvětlil starosta Jan Sobotka.