,,Objížďka je delší než původní trasa a po horší silnici. Do školy přijíždím později, nabíráme zpoždění tak 15 minut,'' říká student Jan Kuřík z jičínského gymnázia a dodává: ,,Zároveň trasa vede kolem našeho domu, tak se z poklidné části Studence stala docela hlučná a frekventovaná oblast. Největším problémem asi je, že jsou rozježděné kraje vozovky od zvýšeného provozu. Rodiče se bojí pouštět děti ven, mají strach o jejich bezpečnost. A posunulo se stanoviště zastávky autobusu."

Obyvatelé Studence, kteří bydlí na uzavřeném úseku silnice, se nedostanou auty ke svým domům, nosí proto nákupy mnohdy v ruce desítky metrů.

Pro kamiony a velká vozidla vede objížďka sice jinou trasou, ale i přesto tudy někteří řidiči jezdí. To působí dopravní komplikace spolu s řidiči osobních automobilů, kteří tu jezdí nepřiměřenou rychlostí ve snaze snížit nabrané zpoždění.

Komunikace se opravovala už vloni, přes zimu byla provizorně otevřena a nyní se v opravách pokračuje. Rekonstrukce se mají dočkat ještě vozovky Kunčice nad Labem Vrchlabí, v Hostinném, část silnice u papíren KRPA a úsek mezi Dolní Brannou a Vrchlabím.

(zk)