"U případu v současné době čekáme na výsledky znaleckého zkoumání," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. Místo události prohlížel v pondělí odpoledne soudní znalec z oboru dendrologie, který posuzoval stav porostu. Z vyšetřování zatím vyplývá, že se strom pravděpodobně zlomil a pak spadl přes silnici kvůli poryvu větru. Správa Krkonošského národního parku během pondělí a úterý vykácela v místě tragédie patnáct stromů, které by mohly znamenat riziko.

Případ se stal v neděli krátce před 13. hodinou zhruba 200 metrů za odbočkou ze silnice z Trutnova do Pece pod Sněžkou. Malá Úpa byla od té doby odříznutá od světa. Do nejvýše položené horské obce se dalo dostat pouze přes dvě provizorně otevřené cesty národním parkem nebo přes hraniční přechod z Polska.

Silnice na Malou Úpu, kde v neděli padající strom zabil tři lidi, zůstala v pondělí uzavřená. Na místě pracovali lesníci Správy KRNAP a kriminalisté.
Takovou tragédii Krkonoše nepamatují. Byla to nešťastná náhoda, tvrdí KRNAP

"Samozřejmě je to velká komplikace. Jsme odříznutí od světa, není to příjemné. Největší problém je to pro zásobování a autobusy, které se nedostanou přes objízdné trasy národním parkem. Zrovna v pondělí měly přijet dva autobusy plné dětí. Ubytovatelé si museli pro děti dojíždět, bylo to komplikované," vyjádřil se k situaci v pondělí starosta Malé Úpy Karel Engliš.

Řidiči mohli využít provizorní objízdné trasy ze Spáleného Mlýna na Boudu Jana přes Velkou Úpu, nebo přes Lysečinskou boudu do Horního Maršova. "Jde o cesty v národním parku, kam je vjezd zakázaný. V této situaci jsme kvůli uzavírce hlavní silnice do Malé Úpy průjezd povolili," vysvětlil mluvčí Správy KRNAP.

Na silnici mezi Temným Dolem a Malou Úpou spadl strom na projíždějící auto, zabil dvě ženy a jednoho chlapce.
Smrk byl jako gilotina. Záběry maršovských hasičů z místa tragické události

Policisté vyšetřují případ jako trestný čin z nedbalosti. "Za trestný čin usmrcení z nedbalosti hrozí případnému pachateli trest odnětí svobody na 1 rok až 6 let. Strom, který spadl na projíždějící vozidlo, zajistili policisté ke znaleckému zkoumání," konstatovala v pondělí policejní mluvčí Iva Kormošová. Z vyšetřování zatím vyplývá, že se strom pravděpodobně zlomil a pak spadl přes silnici kvůli poryvu větru.

"U mrtvých osob byla nařízena soudní pitva. Policisté na vozidle značky Opel odhadli škodu na 370 tisíc, na stromě a kovovém svodidle 15 tisíc korun," dodala mluvčí.

Pokud by strom spadl o den dříve, mohlo dojít k ještě daleko větší tragédii. Místem totiž projížděly tři stovky cyklistů na hlavní trase Krakonošova cyklomaratonu na 135 kilometrů. "Byla to těžko pochopitelná, nešťastná náhoda, aby na někoho při jízdě v autě spadl strom. Šlo o souhru mnoha nešťastných okolností, kterým se dalo těžko zabránit. To se nedá předvídat, to bychom museli pokácet všechny stromy v Krkonoších. Není to rizikovější místo než kterékoliv jiné v horách," řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Padající strom dnes hodinu po poledni způsobil neštěstí. Silnice vedoucí směrem na Horní Malou Úpu bude min. do zítřejší 15. hodiny uzavřena z důvodu nebezpečí dalšího pádu stromů.
Padající strom zabil dvě starší ženy a chlapce. Silnice na Pomezky je uzavřena