„Mládě je dosud Skylino největší – při porodu vážilo 1,7 kila, je silné a neobyčejně pohyblivé,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. Krátce před porodem, jak je obvyklé, chovatelé odstěhovali otce mláděte do zázemní ubikace.

Mládě se narodilo 24. listopadu a trvale zůstává s matkou. Chovatelé ho průběžně kontrolují a dbají zejména na udržování odpovídající teploty a vlhkosti v expozici. „Hrabáči tráví značnou část života v norách, kde je pro odchov ideální klima. Toho musíme dosáhnout i v našich podmínkách. Díky pravidelnému vážení víme, že se malý hrabáč váhou již blíží třem kilům,“ doplňuje zooložka.

Vedle tepla a vlhka je pro mládě klíčová mateřská péče. Skyla je velmi zkušená matka, jedna z nejúspěšnějších v rámci evropských zahrad. Ona i mládě ovšem potřebují klid. „Jakmile je v pavilonu přílišný ruch, začíná samice expozici nervózně prozkoumávat a mládě opouští na delší dobu, tomu se snažíme předcházet,“ vysvětluje Gabriela Linhart. Pavilon Africká savana tedy funguje ve speciálním režimu. Když je návštěvníků menší množství, je otevřen. Při velké návštěvnosti je ale operativně uzavírán. Postupně se režim bude vracet do normálu a hala bude lidem přístupná po celou otevírací dobu.

Letošní ročník festivalu TrutnOFF Open Air navštívil na Bojišti prezident Petr Pavel.
Festival TrutnOFF pokračuje na Bojišti, organizátoři oznámili termín a ceny

Odborníci se domnívají, že mládě je samec. S jistotou to ale prokáže až test DNA z odebraných chlupů. „Musíme ovšem počkat, až dosud zcela holému mláděti chlupy narostou. Pokud půjde o samce, je to dobrá zpráva – v chovech je jich nedostatek,“ uzavírá Gabriela Linhart. V lidské péči je dle světové databáze ZIMS 111 hrabáčů v celkem 53 zahradách. Samců je 37. V uplynulých 12 měsících se na světě narodilo 9 hrabáčů.

Chov hrabáčů je velmi náročný. Hrabáči jsou totiž potravní specialisti: v přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů. Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musejí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Safari park chová hrabáče kapské od roku 2014, kdy dorazil chovný samec Eka. V létě 2017 k němu do specializovaného zařízení v pavilonu Africká savana přibyla i samice Skyla. Prvního potomka se jí povedlo odchovat v roce 2017, dalšího v roce 2019, dosud poslední mládě hrabáči odchovali v roce 2021. Jeden porod nedopadl úspěšně – mládě vážilo takřka dvě kila a pravděpodobně se udusilo v porodních cestách. To z nich činí jedny z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách.