Zákon číslo 114 o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém území národních parků, a to včetně obcí. V Krkonoších tak bude platit například v Malé Úpě a Strážném. Obce loni dostaly výjimku na ohňostroje a petardy ve vymezeném čase kolem půlnoci, letos už o ni Správu KRNAP nežádaly.

Omezení má především zachovat klid divokým zvířatům v nejcennějších oblastech České republiky. „Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle něj má opatření účinek, na horách to oproti předchozím letům už neduní několik hodin v kuse kanonádou jako u Verdunu. „Utlumení pyrotechniky je znatelné. Je to důležitá prevence,“ konstatoval Drahný.

Zákaz zábavní pyrotechniky vítají především milovníci zvířat a ochránci přírody. Naopak ten, kdo se jede do Krkonoš vyřádit, vnímá situaci opačně. „Zábavní pyrotechniky se děsí třeba i domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplnil Tomáš Salov ze Správy Národního parku České Švýcarsko.

Za porušení zákazu hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun.

„Ohňostrojů, ať už organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu,“ poznamenal ministr životního prostředí Richard Brabec.

Novinkou letošního roku je vytvoření informačních plakátů v šesti jazykových mutacích, které putují na horské boudy, penziony, hotely, informační střediska. Byla to i žádost boudařů. Cizinci se v angličtině, němčině, polštině, holandštině, francouzštině či ruštině dozví o zákazu používání petard a ohňostrojů. „Oslavy Nového roku se dají užít v národním parku i jinak, klidněji,“ připomněl ministr Brabec.