Ačkoliv se za posledních dvacet let zvýšil počet zubních lékařů v okrese Trutnov z 80 na současných 120, situace rozhodně ideální není. "To jsou absolutní čísla, která mohou vypadat dobře. Problémem je, že zubních lékařů pracujících na plný úvazek máme v současné době v oblasti Trutnovska mezi 66 a 70. Zbytek tvoří zubní lékařky na mateřských dovolených, dále jsou to zubní lékaři důchodového věku, kteří buď pracuji na zkrácený úvazek nebo nepracují vůbec," vysvětlil Miroslav Šťovíček, předseda představenstva Oblastní stomatologické komory (OSK) Trutnov, který provozuje zubní ordinaci v Trutnově. "Situaci by mohl zlepšit návrat zubních lékařek, které jsou v současné době na mateřských dovolených," dodal.

Důležitá je rovněž prevence a dentální hygiena. Nejčastější příčinou problémů totiž bývá špatně vyčištěný zub a jeho okolí. Podle stomatologů tomu lze předcházet efektivní domácí ústní hygienou. "Tam, kde nevznikne kaz, tam nemusí zubní lékař dělat výplň, korunku, ani implantát," připomněl Šťovíček.

Ilustrační foto.
V malých obcích chybí zubaři

Když skončí zubař důchodového věku, tak po něm většinou zůstává kolem 2000 i více pacientů. "Hlavní problém vidím v tom, že nelze tyto pacienty najednou přesunout do jiných ordinací, ale bude docházet k jejich postupnému odbavování a zařazování do péče, aby nedošlo k překročení únosného zatížení zdravotnického zařízení a tím k omezení dostupnosti a kvality péče. Obecně bych pacientům, kteří nemají zubního lékaře, doporučil obrátit se na svoji pojišťovnu. Ta jako smluvní partner by jim měla zubního lékaře najít," nastínil postup předseda Oblastní stomatologické komory Trutnov.

V Trutnově a okolí aktivně působí 38 zubařů

Podle něj je aktuálně nejméně příznivá situace s počty zubařů pracujících na plné úvazky na Královedvorsku a Vrchlabsku, kde došlo ke kombinaci odchodů do důchodů a mateřských dovolených v největší míře z celého okresu. "Zatím nejstabilnější situace je v Trutnově a okolí. Z evidovaných 50 zubních lékařů působí aktuálně v Trutnově a blízkém okolí na plný úvazek 38. Tito lékaři jsou zároveň rozepisováni na zubní pohotovosti," upřesnil.

Trutnovský zubař Miroslav Šťovíček, předseda představenstva Oblastní stomatologické komory (OSK) Trutnov.Trutnovský zubař Miroslav Šťovíček, předseda představenstva Oblastní stomatologické komory (OSK) Trutnov.Zdroj: archiv Miroslava Šťovíčka"Zároveň chci všechny pacienty ubezpečit, že akutní péče, tedy ošetření pacienta s akutní bolestí, na Trutnovsku funguje velice dobře a je zajištěna systémem zubních pohotovostí. Jejich aktuální rozpis je na stránkách krajského úřadu Královéhradeckého kraje a na informacích v Oblastní nemocnici Trutnov, dále je odkaz na úřední desce města Trutnov a jednáme se zástupci obcí o další rozšíření mezi občany," informoval Miroslav Šťovíček.

Nepříjemná situace je například v Žacléři, kde tři roky není roky žádný zubař. Město nabízí lukrativní podmínky - dotaci milion korun, vybavenou ordinaci a stometrový byt. Přesto se vůbec nedaří přilákat nového zubaře. "Situace je opravdu špatná, dotýká se zhruba 4500 lidí v Žacléři a okolních obcích. Pár zájemců se ozvalo, ale ti nakonec dali přednost ordinacím v Praze či Středočeském kraji," konstatoval starosta Žacléře Aleš Vaníček.

"Noví lékaři se budou stěhovat pravděpodobně do míst, která znají oni, nebo jejich životní partnerky a partneři. Pokud bude v regionu dobré prostředí pro život a práci, dobré základní a střední školství a jiné vhodné podmínky, je pravděpodobné, že se relativní počet lékařů v regionu zvýší. Existují i plány dotací z jednotlivých měst a obcí a chceme se s těmito zástupci jako OSK Trutnov scházet a probírat různé alternativy a možnosti," uvedl předseda představenstva Oblastní stomatologické komory Trutnov Miroslav Šťovíček.

Důraz na prevenci a zubní hygienu

Stomatologové považují za velice důležitou kvalitní prevenci a dentální hygienu. Nejčastější příčinou problémů totiž bývá špatně vyčištěný zub a jeho okolí. "Přístup pacientů k dentální hygieně se krůček po krůčku zlepšuje, ale stále je hodně prostoru pro rozvoj. Jako hlavní problém vnímám stále ještě malou míru informovanosti o důležitosti zubní hygieny pro celkové zdraví člověka a jako hlavní preventivní prostředek k předcházení zubních obtíží. Ale i tady se trend převážně zlepšuje," popsal situaci Šťovíček.

Ze zkušeností ve vlastní ordinaci popsal tři nejčastější onemocnění zubů, s nimiž se lidé potýkají. "Je to zubní kaz, zánět dásní a zánět závěsného aparátu zubu. Všechna tato onemocnění jsou multifaktoriální. To znamená, že mají více příčin. Ale jak z mých zkušeností, tak i z poznání vědy je tou převládající příčinou špatně vyčištěný zub a jeho okolí. Proto jsem přesvědčen o tom, že správnou domácí dentální hygienou se dá všem těmto hlavním onemocnění, která řešíme ve velké míře předejít," zdůraznil.

Ilustrační foto.
Zubaři přiznávají: Je nás málo!

"Dalším benefitem je, když jako odborníci naučíme své pacienty správně čistit zuby a převedeme tyto pacienty pouze do režimu prohlídek, tak se nám uvolní kapacity pro přijímání nových pacientů. Tím by fungující a efektivní dentální hygiena mohla být jedním z faktorů, jak zlepšit dostupnost zubní péče. Všem lidem bych proto doporučil, aby se poradili s odborníkem (zubní lékař, dentální hygienista/ka) a nechali si zkontrolovat, jestli provádí dentální hygienu ve svých ústech správně, hlavně jestli nezapomínají na správné a pravidelné čištění mezizubních prostor správně vybranou pomůckou," doporučil předseda představenstva Oblastní stomatologické komory Trutnov.

Tímto přístupem se podle Miroslava Šťovíčka lidé nejen zbaví zánětu v dutinách ústních a přispějí k vlastnímu lepšímu zdraví, ale také mohou výrazně ušetřit svoje finance nebo finance zdravotních pojišťoven. "Protože tam, kde nevznikne kaz, tam nemusí zubní lékař dělat výplň, korunku ani implantát," dodal.