Blíží se čas Vánoc, kdy je mnohem víc srdcí ochotno otevřít se pomoci ostatním. S počtem zvyšujících se charitativních sbírek ale hledají lidé možnost, jak pomoci někomu konkrétnímu. Vede je k tomu nejen strach, zda se pomoc opravdu dostane k potřebným, ale také touha vidět, že jejich dar skutečně někomu pomohl.

První, ryze český

Barevné domky Hajnice, sociální ústav, který se stará o klienty s mentálním postižením, vychází této poptávce vstříc a proto otevřel první český charitativní e-shop.

„Jedná se vůbec o první iniciativu podobného druhu, která podporuje ryze českou organizaci a pomocí e-shopu navíc zprůhledňuje dárcovské příspěvky. Vždy jednáme v souladu s Etickým kodexem pro jednání s dárci, který najdete v našem e-shopu, a jsme hrdí na to, že jsme dokázali tento model, který už se ve světě používá řadu let, přenést i k nám. Je prostě jen na vás, který osud a sen nakonec podpoříte", vysvětlila Lenka Škarková, ředitelka BD Hajnice a vůdčí osobnost projektu.

Charitativní Barevný e-shop funguje téměř jako klasický internetový obchod. „Na webu e-shopu si zájemce vybere dar, který chce do Barevných domků koupit. Vybraný produkt vloží do nákupního košíku. Vyplní formulář, kde udá své jméno, mail a telefon a nákup potvrdí. Poté náš pracovník dárce zkontaktuje a domluví způsob realizace daru. Ten může zakoupit sám anebo nám zašle potřebné finance a nákup pak provedeme my. Celý proces je zaštítěn darovací smlouvou. Předání daru se v případě zájmu může uskutečnit i formou osobní schůzky s obdarovaným," doplnila Škarková.

Hrnec, nože, hra

Pokud si prohlédnete charitativní web na adrese barevne.domky.cz/shop, zjistíte, že mezi tužby Hajnických patří třeba židle k počítači, sada hrnců nebo kuchyňské nože.

Lenka Škarková„Honzík, který pobírá invalidní důchod a rodina se o něj nezajímá, si velmi rád hraje se stavebnicemi a prohlíží si obrázkové knížky. Uvítal by stavebnici, kde by se mohl naučit rozpoznávat zvířátka nebo barvy. V červeném bytě je jedna všední i nevšední potřeba, a to od Vaška, který by strašně rád dostal práci v okolí Trutnova, protože přesto, že pobírá invalidní důchod, nejsou mu jednoduché manuální práce cizí a rád by se zapojil do starostí běžného života," prozradila některé z tužeb ředitelka Barevných domků.

Za každý příspěvek dostane dárce poděkování ve formě malé pozornosti z Dílny barevných příležitostí, kde mohou klienti domova pracovat, rozvíjet se a realizovat. „Po předání daru obyvatelům Barevných domků, budete moci na webových stránkách e-shopu sledovat fotografie, na kterých sami uvidíte, jak vaše dary v Hajnici žijí svým vlastním životem," uvedla Škarková.

S čistými úmysly

Hlavním znakem celého projektu je důraz na otevřenost a transparentnost dárcovství. „Získané dary Barevné domky Hajnice využívají v souladu s jejich posláním a s vůlí dárce. Chceme, aby lidé přesně viděli, kam a na co konkrétně své peníze posílají. Dále všechny dárce a jejich příspěvky zveřejňujeme a ručíme za to, že s jejich osobními údaji bude nakládáno v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Prostě stojíme o to, aby lidé v charitu věřili a aby věděli, že jednáme vždy s čistými úmysly," dodává ředitelka Lenka Škarková