Účastníci tak nahlédli do tajů lidské osobnosti, řízení týmu, didaktiky, bezpečnosti i komunikace. Celý dlouhodobý kurz se skládá ze čtyř víkendových částí, na různých místech republiky. A kdo bude úspěšný, odveze si z posledního, jarního setkání i vůdcovskou kvalifikaci.

Specialitou letošního kurzu je také rozšiřování obzorů na poli aktivního občanství. Skupiny frekventantů měly tedy možnost v Hostinném prezentovat občansko-společenský projekt, na kterém pracují ve svém domovském městě. Byly představeny projekty, ve kterých mohou být užiteční senioři, podpořeny nekuřácké restaurace, projekty pro zlepšení životního prostředí ve městě, či poznání subkultury sprejerů a fenoménu graffiti.

„Skauting se snaží reflektovat aktuální společenská témata. Občanská angažovanost a zájem o dění kolem nás aktuálním tématem bezesporu je, a proto je toto téma zapojeno i do samotného kurzu,“ říká jeho šéf Jan Žáček.

Nechybí ani outdoorové aktivity, kde účastníci lépe poznávají sami sebe, své hranice i reakce v určitých situacích. Součástí programu je ale i diskuze o znevýhodněných dětech a možnostech, jak s nimi pracovat. „Myslíme si, že je to společensky důležité téma. Neopomíjíme ho a chceme jít v tomto směru napřed,“ dodává Žáček.

Tým skautských instruktorů se snaží veškerý obsah čtyřvíkendového kurzu předat účastníkům prakticky. „Do programu máme zařazené diskuze, workshopy a modelové příklady. Největší část kurzu, a zároveň i zkoušky, tvoří projekt, který účastníci během půl roku prakticky realizují ve svém domovském oddíle. Jeho obsahem je například schopnost plánování, vedení týmu, komunikace s lidmi, ale třeba i zajištění víkendové akce pro děti, “ doplnil Žáček. Skautské hnutí, které má na celém světě přes čtyřicet milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, oslavilo v roce 2007 sto let své existence.