Oba umělci patří mezi výjimečnou generaci trutnovských výtvarníků. Jsou respektováni nejen v Česku, ale i ve světě. Skavovou proslavily plastik pro veřejný prostor, obnova válečných pomníků a památníků, a také trutnovské sochy Rýbrcoula a obnoveného Tance smrti od Emila Schwantnera. „Je to závazek a zodpovědnost,“ prohlásila o udělené Kulturní ceně.

Grus je známý například díky komiksovému příběhu o Volemanovi, publikaci Drak nikdy nespí nebo ilustrováním knih uznávaných spisovatelů jako jsou Foglar, Hrabal nebo Vančura. Jako držitel Kulturní ceny se ocitl ve společnosti známých osobností, jako jsou prezident Václav Havel, uznávaný fotograf krajinek Jiří Havel, či dlouholetý trutnovský kronikář Antonín Just. „Výčet jmen je hvězdný a vzorový. Osobnosti, které celý život pracovaly, zrály, jejichž díla a činy už prověřil čas,“ ocenil seznam oceněných, na který nyní také patří.

Skavova i Grus tvoří nezávisle na druhém, každý působí v jiné výtvarné oblasti. Jsou ale téměř stejně staří a absolventy téže školy - Akademie výtvarných umění. „Ne každé město takovouto generaci má,“ uvedl Libor Kasík, trutnovský zastupitel a předseda kulturní komise, která dvojici vybrala ze sedmi adeptů navržených občany.

Se Skavovou a Grusem se už seznam oceněných Kulturní cenou rozrostl na 32 osobností. Od roku 1992 ji Trutnov udělil mimo jiné známým fotografům Bohdanu Holomíčkovi a Jiřímu Havlovi, rekordmanovi mezi kronikáři Antonínu Justovi nebo výtvarníkovi Miloši Trýznovu.

Nejvýznamnějším držitelem je prezident Václav Havel, který obdržel za rok 2009 Kulturní cenu a Čestné občanství města. Trutnov totiž považoval za svůj druhý domov, za komunismu pracoval v místním pivovaru a bydlel na chalupě na nedalekém Hrádečku. Na ní se vracel i jako hlava našeho státu. Na Hrádeček jezdil 43 let. A v prosinci roku 2011 na chalupě na Hrádečku také zemřel.