Videa jeho krkolomných kousků na skejtu kolují po internetových stránkách youtube, jeho fotky ve značkovém skejťáckém oblečení zdobí freestylové časopisy. Nejuznávanější časopis českého skateboardingu Board („prkno“) přinesl v jubilejním stém vydání před dvěma lety dvoustránkovou barevnou fotografii Sváti Vorla, na níž je rozfázovaný jeho fifty – fifty grind neboli sjezd zábradlí po obou nápravách skateboardového prkna, který spáchal na soustředění v Paříži. A kromě toho všeho jsme kamarádi, takže si nebudeme hrát na vykání.

Máš ještě tu slavnou fotku?
No nevím, jestli slavnou. Ale ten časopis mám někde schovaný. Rozhodně si ho každý den neprohlížím.

Byl to vrchol tvojí skejťácké kariéry?
Moje kariéra nekončí, pokračuje. Jezdím pořád, v zimě do haly, v létě nejradši street (triky na překážkách, které nabízejí městské ulice, pozn. red.). Akorát že teď mám pauzu. Zrakvil jsem si klíční kost na snowboardu.

Tragická situace

Ale copak? Takový zkušený jezdec… Povídej!
Vlastně jsem si ji zlomil dvakrát. Poprvé v Turnově ve Struhách před Silvestrem. Nosil jsem krunýř a srůstal. Když mi ho sundali a přestalo mě to bolet, dostal jsem roupy a vyrazil znovu na svah. Na Kozákově jsem upadl a zlomil si tu kost podruhý, v tom samým místě. Takže zase nosím krunýř. Zima na prd.

To si doktor musel myslet, že si z něj děláš srandu, ne? No ale teď k něčemu veselejšímu. Jak to vypadá se skejtem v Turnově?
Tak to ti řeknu zcela přesně. V Turnově to se skejtem vypadá tragicky.

Jak to? Vždyť můžete jezdit po celém městě!
No právě že nemůžeme. Jednak jsou všude dlažební kostky, takže si s malejma kolečkama narozdíl od bikerů ani neškrtnem. A na těch pár místech, kde je kvalitní asfalt, jsou zase problémy s okolními obyvateli. Stěžují si na nás, že děláme hluk. Nejvíc jsme narazili na sídlišti u bazénku, protože to je přímo mezi barákama. Ale stěžovali si na nás i u hotelovky obyvatelé sousedního penzionu pro důchodce a volali na nás policajty.

Zkoušeli jste se s nimi nějak dohodnout?
Jo, když jsme tam předloni pořádali první street jam, pozval jsem je, ať se přijdou podívat. Někteří doopravdy přišli a vydrželi docela dlouho, jiní nás pozorovali alespoň z oken. Od té doby už nemáme vztahy s nimi tak napjaté.

Paráda! Proč to teda vidíš tak tragicky?
Protože nemáme kde trénovat. Ostatní sportovci mají haly, hřiště, stadiony. My už léta usilujeme o skatepark, kde bychom mohli trénovat a nikoho bychom přitom nerušili. Jenže město na tohle nějak neslyší.

Jak to? Vždyť vám před čtyřmi pěti lety dali přes léto k dispozici část asfaltového hřiště u haly TSC!
No právě že jenom přes léto! Každý podzim musíme naše překážky rozebrat a odklidit, aby na ploše mohlo město rozložit chladicí zařízení pro umělé kluziště za šest milionů. Na jaře naše překážky stavíme znova. Překážky a materiál na ně si musíme sehnat a postavit sami ve svém volném čase. Stojí to spousty námahy a peněz, navíc ty překážky nejsou kvalitní, jsou stlučené z palet, samej hřebík. Je to nebezpečné. To není skatepark, ale minigolf. Navíc ten asfalt tam je nekvalitní, úplně boulovatej od toho ledu. Když zaprší, udělají se pět čísel hluboký kaluže. Každý rok si říkám, že už do toho nejdu, ale pokaždé jsme to znovu postavili, protože bychom prostě neměli kde jezdit. Lepší špatnej skatepark než vůbec žádnej.

A proč by město mělo podporovat takovýhle okrajový sport? Kolik vás v Turnově jezdí? Jestli patnáct, tak je to moc.
A kolik lidí jezdí asi v Semilech, v Bělé pod Bezdězem, v Mnichově Hradišti…? To všechno jsou mnohem menší sídla než Turnov, a radnice tam skejťákům park postavily. My z patnáctitisícového Turnova jezdíme do osmitisícového Mnichova Hradiště trénovat do jejich skateparku! Kromě toho by turnovský skatepark nesloužil jenom skejťákům, využili by ho třeba i bikeři, inlinisti…

Ale kromě asfaltového hřiště u haly TSC vám přece město vyšlo před lety vstříc pořízením U – rampy na parkovišti u autobusového nádraží!
U – rampa je skvělá, ale to není skatepark. Navíc jezdit na skejtu v U – rampě je už vyšší level, to si může dovolit už zkušenější jezdec. Dobře postavený skatepark by nabízel větší množství různých překážek, takže by si tam zajezdili všichni. Když může město pořizovat pískoviště a prolézačky pro malý děti, proč nemůže pořídit skatepark? Vždyť to je vlastně takový pískoviště pro větší děti. Ty by pak se pak nemusely poflakovat po městě a dělat bordel.
Organizovaný punk

Kdysi před léty, když jsme se o problému turnovského skateparku bavili poprvé, jsi mi říkal, že podstatou skateboardu je street, tedy volné ježdění po ulicích. Že to je svého druhu punk, něco, co se nedá svazovat povinnou účastí v oddílech, stanovami a papírováním…
Ale taky jsem ti říkal, že skejtové závody se jezdí výhradně ve skateparcích. Tudíž je potřeba ve skateparcích i trénovat. Kdo nemá natrénováno na překážkách ve skateparku, ten se na závodech vůbec nechytá. A k tomu punku: víš dobře, že jsem zpočátku zavrhoval jakoukoli představu vytvoření oddílu nebo nějaký organizace skejťáků, protože to je skoro protimluv. Ale kdo není organizovanej, ten pro radnici a její možnosti dotací a příspěvků jako by nebyl. Založili jsme si občanský sdružení Extreme club, abychom mohli vůbec zažádat o příspěvky třeba na pořádání závodů.


A dostali jste je. Tak netvrď, že je situace v Turnově tragická…
Ale mně jde taky o princip. Zatímco ostatní sportovci dostanou od města sportoviště jako na zlatým podnose, my si musíme všechno sehnat sami, vyprosit. Prostě nám, narozdíl od okolních měst, není vedení města nakloněné. Bývalý starosta to dokonce otevřeně přiznal.

Bar u skateparku

Zkusil jsi lobbovat u místních politiků, u zastupitelů?
Léta jsem chodil na jednání sportovní komise a pokoušel jsem se nějak skatepark prosadit. Dokonce před minulými volbami se na mě obrátil jeden ze zastupitelů a řekl mi, že nám pomůže skatepark prosadit, když ho podpoříme ve volbách. Předal mi předvolební letáky jejich strany, ale tím to taky skončilo.

Nevypadá to snad, jako že se ledy pohnuly alespoň o kousek?
Doufám, že jo. Říkal jsem na radnici: Dejte nám k dispozici plácek s kvalitním asfaltem, ze kterýho se nebudeme muset pořád dokola stěhovat, a my se o překážky postaráme. Dnes se dají sehnat pomocí sponzorů. Dobrá plocha je třeba u autobusáku, jak je U – rampa. Jenže tam jsou nějaké potíže s tím, že část plochy nepatří městu, ale soukromníkovi. To by se snad dalo nějak pořešit.

Co by bylo podle tebe ideální bez ohledu na peníze nebo úřední překážky?
Ideální by bylo, kdybych si mohl postavit skatepark podle svých představ a u něj bych provozoval bar a prodejnu skejtových potřeb. Chodili by tam za mnou kamarádi a skejtovali bychom od rána do večera (smích).