Zatím se jen můžou připravovat, jak vyřeší rozestupy ve frontách na vlek, jak budou dezinfikovat lyže, boty a helmy v půjčovnách, jak budou fungovat lyžařské školy a kurzy, jak udržet sestavu pracovníků pro zimní sezonu. Bude to úplně jiná sezona než obvykle. "Nakupujeme například oplůtky, ke kterým dáme tyče po dvou metrech. Vytvoříme koridory, jimiž rozdělíme řady lidí ve frontě na vlek. Počítáme s tím, že najmeme více lidí, vedle vlekařů budeme mít takzvané manažery fronty, kteří budou kontrolovat rozestupy a vysvětlovat lidem situaci," popisuje ředitel skiareálu SKiMU Malá Úpa Martin Buček, jak se připravuje na nejistou sezonu.

"Za normálních okolností bychom měli sjezdovku Pomezky otevřenou. Letos byly podmínky pro zasněžování nadprůměrné, lepší než obvykle. Navíc se nám podařilo dokončit propojení našich dvou areálů Pomezky a U kostela, lidé se dostanou od jednoho k druhému na lyžích," říká.

Jenže sjezdovky jsou prázdné, vleky stojí. "Rozumíme situaci, která v zemi panuje, ale velice nás trápí, že pro lyžařské areály není jasno o opatřeních, která v nich mají platit a jak mají fungovat. Variant omezení je obrovské množství, ale nevíme vůbec nic, a to špatně," upozorňuje Martin Buček.

"Variant omezení je obrovské množství, ale nevíme vůbec nic, a to špatně. Nejhorší je nejistota. Ale tu mají jak provozovatelé, tak zaměstnanci či boudaři. Nabíráme lidi do nejasného provozu," rozebírá situaci ředitel skiareálu v Malé Úpě, který na zimu najímá padesátičlenný personál.

Ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot, který vede jednání s ministerstvem zdravotnictví, doufá v rychlé vyřešení situace. "Věříme, že rozhodnutí vlády se jen odsunulo a co nejdříve budeme mít schváleny předvídatelné podmínky pro provoz lyžařských středisek a také avizované datum ukončení zákazu provozu lanovek a vleků," říká k aktuálnímu vývoji Libor Knot.

"Další posuny termínů a rozhodnutí povedou pouze k další eskalaci zmatků a nejistoty, se kterými se provozovatelé skiareálů, ubytovatelé, restauratéři a další podnikatelé v horských střediscích musí potýkat," dodává.

Podle Martina Bučka může situaci usnadnit nakupování skipasů přes internet. "Tím bychom výrazně eliminovali riziko front u kasy. Pravděpodobně se kvůli tomu kompletně změní politika nákupu skipasů. Upravíme cenu tak, aby na internetu byly levnější například o 30 procent," naznačuje.

Při lyžování jsou lidé jako ve skafandru

Lyžování může být podle zástupců skiareálů v aktuální situaci jen prospěšné. "Pohyb na čistém horském vzduchu v podstatě „ve skafandru“, tedy lyžařském oblečení, helmě, brýlích, rukavicích, není rizikový,“ tvrdí Libor Knot, ředitel Asociace lyžařských středisek ČR. "Nemůže se na svah, kde jsou lidé zabalení do několika vrstev, ale v obchoďácích se chodí nakupovat?," diví se Martin Buček, ředitel Skiareálu Malá Úpa.