V průměru 2500 lidí každý den lyžovalo na svazích janskolázeňského střediska Černá hora, otevřeno bylo 146 dní. „Návštěvnost jsme měli více méně stejnou jako v loňské zimě, která pro náš areál byla vůbec nejlepší,“ zhodnotil šéf zdejších vlekařů Petr Hynek. Maximální denní návštěvnost byla 7500 zájemců.

Společnost Mega Plus, která sjezdovky v Janských Lázních provozuje, před sezonou na modernizaci střediska vynaložila 50 milionů korun. „Investice do zkvalitňování služeb a vylepšování technického zasněžování nám udržují návštěvnost, kterou skiareál má,“ podotkl Hynek. Pro příští zimu je v plánu projekt v řádech desítek milionů korun. „V tuto chvíli je to předčasné, ale tato investice bude obrovským zkvalitněním služeb pro návštěvníky Černé hory,“ naznačil bez dalších podrobností Hynek.

Průměrnou denní návštěvností 2500 lidí se mohou chlubit také vlekaři ve Špindlerově Mlýně (viz rozhovor s ředitelem Skiareálu Jiřím Beranem) a rovněž v Peci pod Sněžkou. „Od roku 1993 to byla naše nejúspěšnější sezona,“ poznamenal ředitel firmy Ski Pec František Vambera. Na příští zimu společnost plánuje dokončení zasněžovacího systému na Zahrádkách a postavení snowparku.

Úspěšnou sezonu hlásí i západní Krkonoše. „Déle trvající mrazy pomohly k udržení sněhu a také bezproblémovému zasněžování. I přírodního sněhu ale bylo dost,“ informovala mluvčí rokytnického Spartaku Renata Žalská. Finance půjdou na splátky dvou lanovek a přípravu lyžařského propojení s Harrachovem. I když je realizace záměru ještě daleko, je třeba připravit projekt a nakoupit pozemky. Modernizací projde i tamní areál Studenov.

Srovnatelný počet návštěvníků jako vloni přijel letos lyžovat do Černého Dolu a Dolního Dvora. „Podle sněhu to byla výtečná sezona, podle návštěvnosti průměrná,“ potvrdil Radek Etrych, mluvčí skiparků společnosti Markid.

Vydařenou sezonu si ale pochvalují především vlekaři v podhůří Krkonoš. Sjezdovky v nižších nadmořských výškách totiž po dvou špatných sezonách opět zaplnili lyžaři. „Konečně byla pořádná zima, s předchozími dvěma lety se to nedá srovnat. Srážkový deficit byl sice ze začátku velký, ale na umělém sněhu se dalo lyžovat,“ sdělil šéf skiareálu v Radvanicích Miroslav Mádr. Zdejší vlek byl v provozu 80 dní. „Ve srovnání s těmi nejlepšími sezonami byla návštěvnost asi osmdesátiprocen­tní,“ dodal Mádr.