Vlastním autem nebo hromadnou dopravou? V případě cesty za jednodenním lyžařským zážitkem v Krkonoších je mnohdy výhodnější druhá varianta.

„Domluvíme se většinou dva, a to se nám auto nevyplatí brát. Zaplatím u řidiče necelých sedm stovek a mám lístek i dopravu. Navíc se po celodenním lyžování nemusím trápit s řízením a v autobuse se klidně prospím," říká Jiří Vaněk z Prahy, který do Herlíkovic skibusem vyráží několikrát za sezónu. Lyžařské spojení do Vrchlabí mají zájemci několikrát týdně i z Boleslavi, Poděbrad, Jičína, Pardubic, Hradce Králové.

Skiareál Špindlerův Mlýn spolupracuje s firmou City Ski a zajišťuje dopravu z hlavního města dvakrát týdně. Z Palmovky až k lanovce Hromovka trvá cesta dvě hodiny, za bus a skipas zájemci platí 850 korun. Samotná doprava tak vyjde na rovnou stokorunu. Stejná společnost vozí lyžaře z Prahy do Rokytnice nad Jizerou, za 600 ve všední dny, za 700 o víkendech. Autobus mohou využít i běžkaři či skialpinisté, ty přijde cesta bez skipasu na 400 korun.

Ze dvou směrů míří skibusy do Harrachova. Jeden sváží lyžaře na trase Česká Lípa – Mimoň – Liberec – Jablonec, další z Prahy. Rezervaci je nutné provést vždy do 16. hodiny před dnem odjezdu. V hlavní sezoně přijde lístek na 660, ve vedlejší na 600 korun. Pro běžkaře je pak zajímavý městský skibus do polských Jakuszyc, který jezdí z Harrachova dvakrát denně.

Systém lokálních skibusů pro dopravu z okolí pak vy-užívá každé větší krkonošské středisko. Zvyšuje tím komfort návštěvníků a redukuje problémy s parkováním.