Podnik s 20 zaměstnanci se specializuje na výrobu tradičních vánočních ozdob z foukaných perlí. Jak náročná je to práce, si může vyzkoušet i každý návštěvník. Hned vedle podnikové prodejny, vznikla kreativní dílna, kde si turisté mohou pod odborným dohledem vyrobit vlastní vánoční hvězdičku, andílka a další tradiční ozdoby.

Sklárna pořádá čtyřikrát denně exkurze do výroby pro skupiny zhruba 20 lidí. „Loni sklárnou prošlo asi 8900 lidí a letos bude návštěvnost zřejmě podobná, lidé ale letos mnohem více utrácejí," řekl majitel sklárny Marek Kulhavý.

Ručně vyráběné ozdoby z foukaných perlí se v Poniklé vyrábějí už přes 100 let. Sklárna nabízí kolem 19 tisíc vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční hvězdy. I Rautis se ale musí v posledních letech vyrovnávat s konkurencí čínských výrobců, kteří nabízejí podobné ozdoby z plastů nebo strojově vyráběné.

Sklárna je pro turisty otevřena denně s výjimkou 24. až 26. prosince a exkurze nejsou ani na Silvestra a Nový rok. V kraji ale není jedinou továrnou, kterou mohou lidé v závěru roku navštívit. Otevřena je také Detoa Albrechtice, kde vyrábějí dřevěné hračky. Zavřeno je jen 24. a 25. prosince a na Nový rok. Od 27. prosince do Silvestra bude otevřena i sklárna v Harrachově. ⋌