„Ve všech případech prověřovaných PČR je Sklostroj poškozenou společností stejně jako ČEB a EGAP," uvedl Martin Gold, jednatel firmy. „Ani naše pohledávky nebyly ruskými zákazníky uhrazeny v celém rozsahu," dodal.

V konkrétních případech, které se týkají Sklostroje, byly objednateli technologických celků tři vzájemně nepropojené ruské podnikatelské skupiny. Na jejich investiční projekty, včetně technologií Sklostroje jim poskytl úvěr ČEB. Pojištění úvěrů proti riziku nesplácení a politickým rizikům pak zajistil EGAP.

Podle Golda rozhodnutí, zda má být úvěr poskytnut, a pojištěn, nezkoumá, neposuzuje ani nečiní Sklostroj. Je výsledkem práce týmů analytiků a úvěrových pracovníků v ČEB a EGAP. Celou transakci pak schvalují úvěrové výbory, představenstva, eventuelně dozorčí rady ČEB a EGAP. Exportér na schvalovací procedury nemá žádný vliv. Jeho povinností je dodat zboží nebo služby zákazníkovi a za to od něj dostane zaplaceno. Exportér neodpovídá za to, že dlužník přestane splácet bance.

„To, že se někteří investoři v ruském sklářském průmyslu dostali v posledních pěti letech do problémů, je důsledkem regulatorních zásahů ruské administrativy, které vedly ke snížení spotřeby a tím i ceny obalového skla na ruském trhu," dodal.

Sklostroj dostal podle serveru lidovky.cz od ČEB uvěry na stavbu závodů na výrobu lahví v Rusku a na Ukrajině, jenže těsně po dokončení projekty zkrachovaly a ukázalo se, že záruky na úvěry jsou bezcenné. EGAP tak musel vyplatit celkem 2,74 miliardy korun při likvidaci osmi pojistných událostí.

K nejproblematičtějším klientům ČEB patřila podle serveru Insider ruská podnikatelská rodina Sadovských, která na stavbu svých skláren dostala úvěrů hned několik.

Za posledních dvacet let Sklostroj úspěšně uvedl do provozu více než 70 projektů a zařadil se mezi nejvýznamnější výrobce strojů na obalové sklo na světě, s tradičně silnou pozicí v Rusku a na Ukrajině. Asi polovina obalového skla se v Rusku a na Ukrajině vyrábí na linkách turnovské firmy. V poslední době Sklostroj proniká i na asijské trhy.