Při úvodním motivačním dnu žáci navštívili pět stanovišť. V testu si vyzkoušeli znalosti o přírodě, čekala je výtvarná dílna nebo promítání naučného filmu s ptačí tématikou.

Praktické ukázky

Nejvíce však děti zaujaly praktické ukázky. „Na školní zahradě nás čekal sokolník. Ukázal nám malou poštolku, která se jmenovala Čip, pak tam byl orel jménem Gery a jestřáb Maruška. Čipa jsem si vzala na ruku," říká třeťačka Anna Čermáková.

Školáci se zájmem sledovali také ornitologa. "Ukázal nám kroužky na ptáky a sítě, které opeřenci nevidí. Nevím, jak ostatním, ale mně se to moc a moc líbilo," chválí ptačí den Kristýna Bubaňová ze třetí třídy.

Cílem projektu , jehož hlavním partnerem je KRNAP, je podpořit zájem dětí o přírodovědné předměty. Projekt se bude naplňovat v ZŠ Lánov v letech 2012 až 2014. Žáky čekají praktická ornitologická cvičení v terénu i interiéru, besedy, semináře, filmy, výroba krmítek a ptačích budek a jejich pravidelné pozorování. Vybraní žáci se vypraví na tři čtyřdenní terénní akce přímo do Krkonoš.

Během projektu získají žáci objektivnější pohled na přírodovědné obory, naučí se nejen pracovat s informacemi, ale dovedou je také vyhodnotit. „Budeme se snažit, aby všechny aktivity byly propojeny s běžnou výukou a ukázaly našim žákům praktické uplatnění přírodních věd," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Lánov Radmila Koniková.

Přínos pro žáky

„Byli bychom rádi, kdyby některým chlapcům a dívkám projekt pomohl při výběru učebních a studijních oborů na středních školách," dodala ředitelka Jana Tauchmanová.