Bezpečnost jako základní součást vzdělávání. Také ředitelé základních škol v regionu po masivním nárůstu teroristických útoků obrňují své zámky kamerami. Ze strachu o vlastní žáky, ale i jako prevenci před zloději. Děti na mladobucké základní škole bude od nového školního roku hlídat hned osm nahrávacích zařízení. Rozmístěny jsou na různých místech.

„Instalace kamerového systému podléhá velmi přísnému zákonu. Rozhodně jsme si ho nepořídili kvůli šmírování dětí, ale naopak kvůli jejich bezpečnosti. Chceme také chránit majetek školy, která není nijak oplocená. Dostáváme nástroj, kterým můžeme řešit trestnou činnost, případně jí preventivně předcházet. Cílem je také dodržování práv dětí," řekl ředitel ZŠ Mladé Buky Pavel Petržela. „Kamerový systém byl zprovozněn proto, že v minulosti opakovaně docházelo k poškozování majetku školy i dalších osob, k porušování práv žáků a k pohybu neznámých osob v areálu," dodal Pavel Petržela.

Školáky v Mladých Bukách pohlídá osmička kamer

Osmička kamer, které od září budou hlídat žáky a školu v Mladých Bukách, je jedním z největších výdobytků současnosti. Zatímco kamerové zvonky jsou už běžnou záležitostí na většině škol v regionu, použití celého systému je víceméně novinkou.

„Samozřejmě to souvisí také s obavami o to, aby se nestala nějaká násilnická akce, které jsme už byli v České republice jinde svědky. Kamery mají předcházet vniknutí cizí osoby do budovy," potvrdil ředitel ZŠ Mladé Buky Pavel Petržela.

Systém od 1. září začne hlídat především vstupy do školy i do tělocvičny. Umístěny jsou ale i na hřišti, u nového bikrosového areálu a na dalších místech.

Školské zařízení pořízení kamerového systému vyšlo podle ředitele zhruba na 50 tisíc korun. „Byl jsem překvapený, že systém nebyl až tak drahý. Před lety bychom se nedoplatili, ale nyní jsme získali kvalitní techniku za, vzhledem k posílení bezpečnosti dětí i zaměstnanců, rozumné peníze," myslí si ředitel školy. „Věřím, že se nám celý systém osvědčí a že lidé pochopí jeho význam," dodal.