V Malé Úpě existuje Dětská skupina Vločka od října 2022. Vychovává malé horaly. V nejvýše položené východočeské obci není škola, ani školka, proto boudaři její otevření velmi ocenili. Funguje na principu školky. Rodiče ráno děti přivezou, odpoledne si je vyzvednou.

„Hodně nám pomáhá, že děti můžou být přes den pohromadě a hrát si. Uvítali jsme to. Museli bychom jinak jezdit až do Pece pod Sněžkou, což je daleko. My máme díky tomu čas na provoz penzionů a restaurací,“ zdůrazňuje Pavel Tomáš.

Krkonošská vesnička má 156 stálých obyvatel. V poslední době se tam narodilo dost dětí, proto se obec rozhodla založit dětskou skupinu. „Takhle v horách není dětská skupina úplně obvyklá. Je to spíše rarita. Malá Úpa nemá školu ani školku, proto vedení obce mělo zájem o to, aby tady podobná služba vznikla,“ vysvětluje manažerka Dětské skupiny Vločka Michaela Chládková.

Krkonošská Malá Úpa je nejvýše položenou obcí ve východních Čechách.
Pivo, hokej, kino. V nejvýše ležící východočeské vesnici to není jen o lyžování

„Rodiče jsou nadšení, máme od nich dobrou zpětnou vazbu,“ těší Michaelu Křepinskou, která je vedoucí dětské skupiny. Do Malé Úpy dojíždí z Horního Maršova. O děti se stará společně s kolegyní Klárkou. „Mým snem vždy bylo pracovat v dětské skupině, takže za mě to je skvělé,“ přiznává. V zimní sezoně si děti dosyta užívají sněhu. „Venku děláme andělíčky, koulujeme se, sáňkujeme, bobujeme. Stavíme iglú nebo sněhuláka. Využíváme i hřiště, které je u hotelu. Děti to hodně baví. Ven chodíme hodně, ale když je velký mráz nebo hodně prší, tak to samozřejmě není možné,“ popisuje Michaela Křepinská.

Uvnitř se děti věnují různým činnostem. V harmonogramu mají hry, cvičení, básničky, písničky, hygienu, svačinku i odpočinek. Stravování dětem zajišťuje hotelová restaurace.

Kapacita dětské skupiny je deset osob. Momentálně je jedno místo volné. Jsou v ní děti od dvou do čtyř let. „Přestože je určena především maloúpským dětem, mohou ji využít i přespolní,“ připomíná starosta Malé Úpy Karel Engliš.

„Poptávka není taková, abychom mohli zařídit mateřskou školku. Dětská skupina byla vhodná forma, jak vyjít vstříc rodičům, kteří bydlí na horách. Harmonogram kopíruje den ve školce,“ dodává Michaela Chládková.

V krkonošské Malé Úpě začala o víkendu lyžařská sezona.
VIDEO: Zimní pohádka v krkonošské vesnici. V Malé Úpě začala lyžařská sezona

O zrušení někdejší základní školy a školky rozhodlo tehdejší zastupitelstvo v roce 2013. „Dětem se ve skupině líbí. Někdy se sejdeme i po školce a děti si hrají. Jsou spolu, jsou na sebe zvyklé a do školky se těší,“ oceňuje provozovatel Sokolích bud Pavel Tomáš, který má v dětské skupině Vločka dvouletou dceru Marušku a čtyřletého syna Honzíka.

Pro dětskou skupinu se našlo místo v hotelu Javor. „Obec uzavřela spolupráci s hotelem Javor, který byl ochotný pronajmout prostory. Ty jsme si mohli přizpůsobit pro vybudování dětské skupiny tak, jak jsme potřebovali,“ vysvětluje manažerka Vločky Michaela Chládková.

Na financování se podílí obec a stát. Na startu pomohla dotace Evropské unie. „Bez dotací Evropské unie bychom nemohli dětskou skupinu otevřít, první rok byl financovaný z operačního programu EU zaměstnanost. Nyní poskytuje státní příspěvek ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho výše nepokryje celý provoz, proto zbytek nákladů hradí obec ze svého rozpočtu. Rodiče si platí školkovné ve výši 2 tisíce měsíčně bez stravy,“ upřesňuje Michaela Chládková.